"Na bycie kibicem trzeba sobie zapracować"
14 czerwca rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Mundial w Rosji będzie dla polskiej reprezentacji ósmym w historii. Biało-czerwoni po raz pierwszy w imprezie tej rangi zagrali jeszcze przed wojną, w roku 1938. Zbliżający się turniej posłużył w audycji jako punkt wyjścia do dyskusji o ideałach i pieniądzach. Czy piłka nożna - i sport w ogóle - to jeszcze szlachetna rywalizacja czy może przede wszystkim bardzo intratny biznes?
- Moim zdaniem tegoroczny mundial można by porównać do igrzysk olimpijskich w Soczi. Ten sam kraj, ten sam przywódca, te same idee, które były bazą do starania się o organizację. Krótko mówiąc, wiadomo że w dzisiejszych czasach igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata w piłce nożnej to dwie największe imprezy o globalnym zasięgu. Są one znakomitą okazją do promowania swojego kraju, ale również siebie i idei, które się wyznaje. Putin wykorzystuje to znakomicie - stwierdził Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy.
Czy w odpowiedzi na przyznanie Rosji organizacji mundialu społeczność międzynarodowa powinna wyrazić swój sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez ten kraj? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzący: Jakub Kukla
Goście: Stefan Szczepłek ("Rzeczpospolita"), dr Krzysztof Wolański (współautor książki "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu")
Data emisji: 1.06.2018
Godzina emisji: 18.00
pg