"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy polska polityka w 1939 roku mogła być inna. Czy ustępstwa, a może sojusz z Hitlerem dawały Polakom szansę na korzystniejsze warunki przetrwania wojny, na ratowanie życia (także milionom obywateli polskich pochodzenia żydowskiego)?
Dyskusja na ten temat zatoczyła dziwne koło – w PRL potępiano politykę Becka jako antysowiecką, dziś prawicowi publicyści potępiają ją, doszukując się zdrady aliantów zachodnich. Główna linia podziału między Gursztynem a rewizjonistami-realistami rozciąga się pomiędzy "trzeba było iść na ustępstwa wobec Hitlera" a "w ówczesnej sytuacji nie mieliśmy żadnych innych możliwości poza bić się, nawet bez szansy na zwycięstwo".
- Rosja sowiecka i Niemcy hitlerowskie były naszymi wrogami, to jest ewidentne. Francja, przy całej degeneracji, która tam postępowała, pacyfizmie itd., czy Wielka Brytania, która też cierpiała na te choroby – ich grzech polegał na obojętności, a nie na wrogości wobec Polski. To jest ta zasadnicza różnica - podkreślał Piotr Gursztyn.
Czy II wojna światowa na pewno wybuchła 1 września 1939 roku? Jakie wnioski, w kontekście Polski, można wyciągnąć z polityki jaką wobec hitlerowskich Niemiec prowadziły Czechosłowacja i Rumunia? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Wacław Holewinski
Gość: Piotr Gursztyn (autor książki "Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?")
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisj: 18.00
pg/mko