Twórczość Mieczysława Fogga A.D. 2018

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 14:23
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy wokół nowo wydanej płyty "Fogg - pieśniarz Warszawy".
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

barbara kinga majewska1200.JPG
"Powrót do Warszawy z piosenek Fogga jest dla mnie bardzo trudny"

Na płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy" znajdą się utwory słynnego artysty w interpretacji zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Album ukaże się 27 lipca w ramach corocznego cyklu Pamiętamy'44 i obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mieczysław Fogg to postać wyjątkowo mocno związana z Warszawą. Karierę wokalisty rozpoczął bardzo wcześnie, śpiewał aż do śmierci, przeżył prawie cały XX wiek ze wszystkimi tragicznymi zwrotami jego historii. Kojarzony z piosenką retro stał się uosobieniem całego utraconego świata. Jeśli przedwojenna piosenka to Fogg, jeśli tango to Fogg, jeśli nostalgiczna nuta z czarnej płyty to Fogg. Mimo bardzo licznych wyjazdów na zagraniczne trasy koncertowe zawsze wracał do Polski. A dokładnie do Warszawy. Jaka była Warszawa Fogga? Co z jego twórczości wynoszą Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki?

W audycji odwiedzimy miejsca związane z Foggiem, a także porozmawiamy z duetem Młynarski-Masecki i prawnukiem Fogga - Michałem Foggiem.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w piątek (27.07) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Beata Kwiatkowska.

jp/pg

Czytaj także

Mieczysław Fogg. Legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 13:30
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty. Mieczysław Fogg, a właściwie Fogiel, urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń