"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego
W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku.
Rozpoczęliśmy 27 maja spektaklem "Niespodzianka" według dramatu Karola Huberta Rostworowskiego z 1929 roku w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W rolach głównych w usłyszymy i zobaczymy Grażynę Barszczewską, Jerzego Schejbala, Martę Kurzak oraz Maksymiliana Rogackiego.
Dramaty stulecia na antenie Dwójki>>>
- Rostworowskiego uważano w dwudziestoleciu międzywojennym za następcę Wyspiańskiego - podkreślała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Mówiąc o tej epoce, myślimy o Witkacym, o Szaniawskim, ale zapominamy, że obowiązywała wówczas inna hierarchia literacka.
Po takich dramatach jak "Judasz z Kariothu", "Kajus Cezar Kaligula" czy "Antychryst" Karol Hubert Rostworowski napisał "Niespodziankę". - Była ona także dla ówczesnych entuzjastów jego twórczości... niespodzianką. Był to dramat utrzymany w nieco innej konwencji niż ta, do której przyzwyczaił swoich widzów i czytelników – mówił dr Jacek Kopciński.
Na czym polegało nowatorstwo "Niespodzianki" i o czym opowiada ta sztuka? Między innymi o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru), dr Jacek Kopciński (dramatolog i krytyk teatralny)
Data emisji: 25.05.2018
Godzina emisji: 18.00