Według prognoz w połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Jak wobec tego powinny zmieniać się metropolie? Jonathan F.P. Rose, deweloper, urbanista i producent muzyczny, założyciel Gramavision Records przedstawia w książce "Dobrze nastrojone miasto" swoją wizję idealnego, to znaczy doskonale zharmonizowanego, miasta.
Odwołując się do historii cywilizacji oraz dzisiejszej sytuacji wielu miast, postuluje ich 5 podstawowych cech: spójność, cyrkularność, odporność, wspólnota i współczucie. Na ich podstawie proponuje konkretne rozwiązania dotyczące między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych.
Czy jego propozycje są możliwe do zrealizowania? W audycji postulaty Rose'a rozważaliśmy w kontekście polskich miast. Urbanista Marek Sawicki mówił m.in. o problemie rozlewania się ośrodków miejskich, ale też o sposobach rozwiązywania konfliktów między władzami i mieszkańcami. Z kolei prof. Ewa Rewers przytoczyła przykłady różnic w podejściu do miasta między warszawiakami i gdańszczanami.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Nowak
Gość: prof. Ewa Rewers - kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, filozofka i teoretyczka kultury oraz z Marek Sawicki – urbanista
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 17.30
bch