To ma być konkurs, jakiego jeszcze nie było. Bez tego, co odstrasza młodych ludzi od udziału w konkursach, co sprawia, że na całym świecie konkursy przeżywają ostatnio poważny kryzys. Augustin Dumay zwrócił uwagę, że często zawody zmieniają się w rywalizację profesorów. I to właśnie ulegnie zmianie: - W Poznaniu jury nie będzie złożone tylko ze specjalistów, profesorów skrzypiec, mających własne powody, by oceniać kandydatów konkursie. Uważam, że trzeba otworzyć jury także dla dyrygentów, wiolonczelistów, ludzi, którzy decydują o współczesnym życiu muzycznym.
Augustin Dumay podkreślił, że zadaniem jurorów jest nie tylko wybór najlepszych uczestników konkursu, ale też otoczenie ich mentorską opieką już po zakończeniu rywalizacji. - Ludzie, których zaprosiłem do Poznania, doszli do takich samych wniosków. Jednym z celów konkursu jest pomoc dla młodych muzyków. Musimy otworzyć im okno w muzycznym życiu, to nasze wielkie zobowiązanie i tu nie może zdarzyć się pomyłka.
W audycji skrzypek mówił o znaczeniu odpowiedniego repertuaru, który pozwoli stworzyć realny punkt odniesienia i umożliwi właściwe porównanie muzyków. Probierzem jakości na konkursie w Poznaniu ma być Symfonia koncertująca Mozarta. Dlaczego właśnie ten utwór? O tym w nagraniu audycji, w której Augustin Dumay mówił, też o innych zmianach, które pozwolą odświeżyć formułę XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Rywalizacja młodych skrzypków odbędzie się w Poznaniu w dniach od 9 do 22 października 2021.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Rozmawiała: Magdalena Łoś
Gość: Augustin Dumay
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji: 17.30
bch