W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób kształtuje się zbiorowa świadomość historyczna i społeczna. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kłamstwa różnych rządów prowadziły do wojen, katastrof i śmierci tysięcy osób. Politycy oszukiwali, by tuszować swoje pomyłki i nadużycia albo ukrywać prawdziwe zamiary.
- Mity, społeczne opowieści, teorie spiskowe, legendy miejskie są naturalnym elementem naszego życia społecznego. Nie ma co się na nie obrażać. Walczyć - można próbować, choć jest to trudne. Trzeba mieć do tego narzędzia. Najlepsze pod tym względem są prawda, źródła i wiedza - przekonywał Marcin Kube, dziennikarz "Rzeczpospolitej".
Ostatnio w debacie publicznej niezwykle gorący jest spór pomiędzy stroną rosyjską a resztą świata, na czele z Polską, dotyczący mitu drugiej wojny światowej.
- Rosjanie stworzyli taki uświęcony wręcz mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Stalin po raz pierwszy użył tego pojęcia w lipcu 1941 roku i wyraźnie chciał osiągnąć ten sam efekt co car w roku 1812, czyli że wszyscy Rosjanie muszą stanąć razem, żeby pokonać faszystowskiego wroga. Przykre, że od czasów Stalina i Mołotowa niewiele się zmieniło, bo Władimir Putin operuje wieloma już nawet nie mitami, ale - mówiąc wprost - kłamstwami po to, by uzasadnić mit, że Rosja stoi po stronie dobra, a reszta świata jest zła - podkreślał Paweł Lekki.
Jaki cel chce osiągnąć prezydent Rosji? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Goście: Marcin Kube ("Rzeczpospolita"), Paweł Lekki (Program 1 Polskiego Radia)
Data emisji: 2.01.2020
Godzina emisji: 17.30
pg/kd