Artur Szklener: Fryderyk Chopin to wspaniały symbol polskości
26:10 Owzk 26.02.2021.mp3 Rozmowa z dr. Arturem Szklenerem m.in. o Konkursie Chopinowskim i 20-leciu NIFC (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kalendarz kolejnej, XVIII odsłony Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, został całkowicie zmieniony. Eliminacje do tego wydarzenia zostały przeniesione na lipiec tego roku. Jednak zdaniem dr. Artura Szklenera, sytuacja związana z pandemią wciąż jest niepewna.
- Wciąż nie wiadomo, czy będziemy w stanie zorganizować konkurs zgodnie z harmonogramem, ale przygotowania trwają. Działamy tak, jakby konkurs miał się odbyć zgodnie z planem, który w tej chwili przyjęliśmy jako obowiązujący. Zatem eliminacje w lipcu, a sam konkurs dokładnie rok po pierwotnie planowanej dacie, czyli w październiku - zaznaczył dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Gość audycji zdradził, że największym zagrożeniem są ograniczenia komunikacyjne, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie eliminacji. - Jeżeli okaże się, że znaczna część uczestników nie może dotrzeć, to eliminacje zostaną przełożone - mówił dr Artur Szklener.
Czytaj też:
W kręgach przyjaźni Chopina. "Uchwycenie tych wszystkich relacji nie jest łatwe"
- W tej edycji nie dopuszczamy możliwości eliminacji online. Jednak rozważamy szansę zdalnego przeprowadzania przesłuchań w warunkach kontrolowanych, to znaczy w takiej sytuacji, że w wybranych salach pojawiałby się wyselekcjonowany przez nas instrument i sprzęt nagrywający. Nawet pewne ustawienia reżysera dźwięku mogłyby być kontrolowane. Wszystko po to, aby doprowadzić do możliwie wiernego odtworzenia sytuacji koncertowej.
Gość audycji opowiadał również o tegorocznym jubileuszu 20-lecia powstania NIFC. Jednocześnie to pierwsza dekada Dr Artura Szklenera na stanowisku dyrektora tej instytucji. Jak podkreśli, głównym zadaniem, które udaje się realizować, jest "stworzenie centrum myśli, wiedzy, zainteresowania, wykonawstwa i fonografii Fryderyka Chopina o zasięgu ogólnoświatowym".
- Fryderyk Chopin i jego dzieła są tego warte, niemalże codziennie na każdym kroku mamy tego dowody. I taki rodzaj przemyślanego, wieloletniego działania spowodował, że mogliśmy wiele osiągnąć.
Czytaj też:
- W ostatniej dekadzie zbudowaliśmy olbrzymi potencjał z okazji 200-lecia urodzin Chopina w roku 2010. To był moment, kiedy Polskę jako organizatora zauważono na świecie. Obawialiśmy się pewnej jednorazowości wydarzenia. Naszym głównym celem było wykorzystanie tego potencjału i z perspektywy 10 lat wydaje mi się, że to się udało. Setki tysięcy osób chcą codziennie mieć z nami kontakt, miliony osób dzięki nam łączą się z Konkursem Chopinowskim. To pokazuje, że technologia może zbliżać.
- To też wskazanie, że mimo wszystkich możliwości technologicznych, najważniejsze jest być razem w Sali koncertowej, a czasem w kameralnym miejscu i przeżyć coś pięknego. To jest nasz chleb powszedni i myślę, że kontynuowanie tego kierunku jest przed nami - opowiadał dr Artur Szklener.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Róża Światczyńska
Gość: dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 17.30