- Gościem audycji był Cezary Harasimowicz, pisarz, dramaturg, autor scenariuszy do filmów i seriali, laureat wielu nagród.
- W swojej powieści pokazuje Tadeusza Kościuszkę w zupełnie inny sposób - z perspektywy ordynansa, syna afrykańskiego księcia - Agrippy Hulla.
Cezary Harasimowicz o samym sobie mówi skromnie: pisarczyk. Pisarczyk z Warszawy. Tej skromności przeczą sukcesy jego książek, scenariuszy i słuchowisk.
Barwny okres życia bohatera narodowego
W najnowszej powieści Harasimowicz opisuje Tadeusza Kościuszkę i jest to zupełnie inny człowiek niż ten, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii. - Parę lat temu zaproszono mnie do współpracy przy filmie historycznym o Kościuszce i jego udziale w rewolucji amerykańskiej. Z filmu nic nie wyszło, ale podczas dokumentowania tego barwnego okresu jego życia natrafiłem na postać ordynansa - opowiadał na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz.
Kościuszko - człowiek wielu talentów
Mówił także o mniej znanych faktach z życia Tadeusza Kościuszki. - Udzielał korepetycji, ale również dorabiał sobie jako tancerz do wynajęcia. Był znakomitym matematykiem, inżynierem, pięknie rysował i malował - wymieniał.
27:42 2022_08_19 17_31_11_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tadeusz Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie na Podlasiu (dzisiejsza Białoruś). W wieku 14 lat przerwał naukę i wybrał karierę wojskową, wstępując do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej. W 1769 roku wyjechał do przedrewolucyjnej Francji, gdzie podjął studia w paryskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W tym czasie ukształtowały się także jego przekonania polityczne i społeczne.
Do kraju wrócił na krótko w 1774 roku, by następnie wyruszyć na Zachód w poszukiwaniu zajęcia. Tam dowiedział się o wojnie w Stanach Zjednoczonych. Na amerykańskiej ziemi znalazł się miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, w 1776 roku.
Warto wspomnieć, że Tadeusz Kościuszko jest nie tylko bohaterem literackim - niedawno ogłoszono, że uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu w 1794 roku będzie również bohaterem filmu ("Kos" w reż. Pawła Maślony), który ma trafić na ekrany kin w 2023 roku. Jak zapowiadają twórcy, nie będzie to film stricte historyczny, lecz opowieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń, gdzie obok postaci historycznych pojawią się bohaterowie fikcyjni. W rolę Tadeusza Kościuszki ma wcielić się Jacek Braciak.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Cezary Harasimowicz (pisarz, dramaturg, autor scenariuszy do wielu filmów i seriali)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 17.30
mo