Legendarny jazzman doktorem honoris causa
28 listopada Adam Makowicz został wyróżniony tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk muzycznych Akademii Sztuki w Szczecinie. Po raz pierwszy w naszym kraju przyznano ten tytuł jazzmanowi.
- Gdy zapytano mnie, czy zgadzam się przyjąć ten tytuł, prawie spadłem z krzesła. Oczywiście się zgodziłem. Jest to wielkie wyróżnienie, w sensie dokonania czegoś. Wiem, czego dokonałem, ale ten tytuł pokazuje mi, że inni też to wiedzą - przyznał z satysfakcją legendarny jazzman.
Alternatywna ścieżka edukacji
Świeżo upieczony doktor honoris causa musiał być tym bardziej zaskoczony przyznanym tytułem, że okres edukacji szkolnej przebiegał u niego burzliwie. - Z powodu mojego zainteresowania jazzem w pewnym momencie czułem się poza społeczeństwem polskim. Byłem na marginesie, miałem tego świadomość i stwierdziłem, że skoro tak, to po co mi chodzić do szkoły. To tylko kwestia czasu kiedy mnie wyrzucą, a i tak nic się nie nauczę, gdyż cały czas idzie za mną opinia, że klasycznym pianistą nie będę. Szkoda mi było na to czasu - wspominał Adam Makowicz.
Gość Dwójki postanowił, że będzie uczył się sam. - W latach 60. zacząłem grywać z różnymi zespołami i wiedziałem jedno. Mianowicie, że powinienem wkręcać się w towarzystwo starszych muzyków, którzy więcej wiedzieli ode mnie, i nauczyć się od nich najwięcej, ile się da - tłumaczył.
Adam Makowicz był gościem audycji "O wszystkim z kulturą" tuż przed koncertem w Studiu S3 Polskiego Radia w ramach cyklu "Jazz.PL".
29:05 Dwójka OWZK 2.12.2022 MAKOWICZ.mp3 Rozmowa z Adamem Makowiczem, legendarnym jazzmanem, kompozytorem i wirtuozem fortepianu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Adam Makowicz jest autorem kompozycji na zespoły kameralne, ponad stu krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych. W swoim repertuarze pianista posiada utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich, a także klasykę, szczególnie Chopina, którym, jak sam mówi, nasiąkł w młodości.
Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. W dyskografii obejmującej albumy niezwykle istotne dla polskiego i międzynarodowego jazzu ostatnią pozycją jest płyta z 2018 roku "Swinging Ivories", na której zarejestrowano recital Adama Makowicza w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wersja winylowa tej płyty ukazała się w lutym 2019.
Bezprecedensowe pasmo sukcesów
Występując w USA, Adam Makowicz dzielił scenę m.in. z Bennym Goodmanem, Herbiem Hancockiem, Dizzym Gillespiem, Sarah Vaughan, Jackiem DeJohnettem czy Charliem Hadenem. Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Makowicz wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do kraju. Dopiero po 1989 roku mógł odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie.
Wśród dotychczasowych odznaczeń poprzedzających wyróżnienie tytułem doktora honoris causa można wymienić m.in. Komandorski Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż "Gloria Artis", Honorowe Obywatelstwa miast Ustronia i Rybnika, Honorowe Członkostwo ZAiKS, a w 2008 roku - z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii - pianistę zaliczono do zaszczytnego grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Adam Makowicz (kompozytor, pianista, jazzman)
Data emisji: 2.12.2022
Godzina emisji: 17.30
pg/kor