Ks. prof. Robert Nęcek: Benedykt XVI był człowiekiem wiedzy, wiary i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 18:00
- Pontyfikat Jana Pawła II był niesamowicie medialny. Papież Benedykt XVI miał naturę klasycznego profesora, bardziej odpowiadała mu cisza, doceniał umiejętność milczenia. Jednak nie lekceważył medialnego świata - mówił w Dwójce ks. prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 
Papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 latFoto: Shutterstock

W czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbyła się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godziny 9.00 były nadawane na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Relacje oraz streaming na żywo z Watykanu były prowadzone na portalu PolskieRadio24.pl.

Dziedzictwo Benedykta XVI

W specjalnym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" mówiliśmy - między innymi - o tym, jakim człowiekiem był papież Benedykt XVI, co wniósł do Kościoła, z czym mierzył się podczas swojego pontyfikatu oraz jakie były okoliczności, przyczyny i konsekwencje jego niespodziewanej abdykacji.

W dniu pogrzebu papieża Benedykta XVI rozmawialiśmy o życiu, pontyfikacie i dziedzictwie Josepha Ratzingera, uznawanego za największego teologa wśród zwierzchników Kościoła i jednego z najwybitniejszych intelektualistów epoki. - Benedykt XVI porządkował różne sprawy w Kościele, np. kwestie związane z teologią wyzwolenia, przypominał znaczenie podstawowych słów i pojęć. Jego książkę "Raport o stanie wiary" pamiętam jeszcze z moich młodzieńczych czasów, ta lektura mnie zachwyciła, później sięgałem po inne dzieła Josepha Ratzingera - mówił ks. prof. Robert Nęcek.

Czytaj też:

W oparciu o "czworobok Janowy"

Dodał, że dla Benedykta XVI wielką wagę miał "czworobok Janowy". - W różnych jego tekstach i wywiadach się na niego powoływał, chodzi o cztery zasady papieża Jana XXIII, a są nimi: prawda, wolność, sprawiedliwość i miłość społeczna. Naruszenie którejkolwiek z tych zasad powoduje przynajmniej nieporozumienie między ludźmi, a czasami dramaty dużo poważniejsze - podkreślił gość Dwójki. 

Europa jako kontynent nadziei

Prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mówił o roli Benedykta XVI w Kościele. - Jego twórczość teologiczna obejmuje wszystkie przestrzenie życia Kościoła, od ekumenizmu, przez naukę społeczną, aż po rozważania z pogranicza filozofii i teologii politycznej. Tym, co może po nim pozostać, jest interesujące myślenie o Europie jako kontynencie nadziei. Stajemy przed kluczowym pytaniem o naszą przyszłość, zmiany kulturowe, migracje, a także w kontekście tego, co się dzieje w Ukrainie - podkreślił.

Posłuchaj
28:41 2023_01_05 17_30_21_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Ks. prof. Robert Nęcek: Benedykt XVI był człowiekiem wiedzy, wiary i mądrości (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Stróż doktryny katolickiej

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialnej za prawowierne głoszenie nauczania Kościoła. Następcą św. Piotra i kolejnym po Janie Pawle II papieżem został wybrany 19 kwietnia 2005 roku.

Jak zaznacza ks. prof. Andrzej Kobyliński, w dużym stopniu wielkość pontyfikatu Jana Pawła II, w sensie intelektualnym i kulturowym, wypływała z ogromnej pracy, jaką Joseph Ratzinger wykonywał jako stróż doktryny katolickiej

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: ks. prof. Robert Nęcek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), prof. Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 17.30

mo/kor

Czytaj także

Benedykt XVI - papież pokory i prawdy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:02
31 grudnia 2022 zmarł papież senior - Benedykt XVI. W ukazujących się po jego śmierci publikacjach określa się go mianem człowieka genialnego umysłu, wyczucia, wrażliwości i głębokiego zrozumienia sztuki, kultury oraz tradycji. Mozarta teologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł Benedykt XVI. Jaki był jego wkład w rozwój nauki i jej wartości etycznych?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 21:30
Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Napisał ponad 60 książek, które były szeroko komentowane nie tylko w gronie teologów. W "Eurece" przypomnieliśmy imponujący dorobek pisarski, naukowy i dydaktyczny zmarłego papieża - Benedykta XVI. 
rozwiń zwiń