MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 19:50
- Zależało nam, żeby dać podstawę do stworzenia dużej sieci społecznościowej, żeby stworzyć podstawowe kilka tysięcy rekordów i co roku poszerzać to sukcesywnie o kolejne tysiące - mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, o mobilnej aplikacji MonumentApp. Narzędzie umożliwia odnalezienie zabytków w swojej okolicy i poznanie ich historii, przygotowanej przez wykwalifikowany zespół redakcyjny.
Aplikacja MonumentApp została przygotowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Aplikacja MonumentApp została przygotowana przez Narodowy Instytut Konserwacji ZabytkówFoto: materiały promocyjne

MonumentApp - specjalna aplikacja do szukania zabytków

Specjalny szlak "63 dni. Niezabliźnione rany - Warszawa '44" związany z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale także opowieść o dziesięciu najstarszych obrazach w polskich kościołach, zabytkach związanych z architekturą drewnianą czy literackich śladach i letniskach pisarzy. To tylko przykłady licznej kolekcji, które można znaleźć w mobilnej aplikacji MonumentApp, przygotowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.

Przede wszystkim edukacja

"Z raportu, który na zlecenie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków we wrześniu 2022 roku przygotowała firma IPSOS, wynika, że tylko 32 procent respondentów pozytywnie ocenia swoją wiedzę o zabytkach. To niepokojące - sądzimy, że to właśnie powszechna znajomość dziedzictwa jest kluczem do jego skutecznej ochrony.

Chcielibyśmy, aby tematyka zabytków zaczęła trafiać do szerokiego grona odbiorców - tak, by stały się one oczywistym i organicznym elementem naszej codzienności" - tłumaczą twórcy aplikacji.


Posłuchaj
30:28 Dwójka o wszystkim z kulturą 3.08.2023.mp3 MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

W audycji o MonumentApp opowiadali dr Michał Laszczkowski - dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, oraz Marcin Pieszczyk - redaktor naczelny "Spotkań z zabytkami".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr Michał Laszczkowski (dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków), Marcin Pieszczyk (redaktor naczelny "Spotkań z zabytkami")

Data emisji: 3.08.2023

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto inwestować w zabytki? Dr Laszczkowski: one przyciągają bardzo wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 20:00
- Z naszej perspektywy warto inwestować w zabytki, bo one przekładają się na konkretne zyski. Obiekt zabytkowy sam w sobie przyciąga - swoją historią, swoją dawnością - bardzo wielu Polaków. Ponad 80 proc. badanych uważa, że zabytki są ważne dla nas, dla naszego regionu, dla Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
rozwiń zwiń