Wincenty Witos (1874-1945) był politykiem, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej Polskiej.
21 stycznia minęło 150 lat od urodzin polityka. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.
Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim.
- Gdy Witos przychodził na świat - urodził się na wsi, w ubogiej włościańskiej rodzinie - nic nie wskazywało na to, że spotkają go w przyszłości jakieś zaszczyty, że obejmie znamienite urzędy, z premierostwem włącznie. On do wszystkiego doszedł własną pracą, uporem, samokształceniem - powiedział dr Marcin Bukała, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Od młodości angażował się w działalność społeczną. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera, w tym w kluczowym momencie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
W latach 30. XX wieku za zaangażowanie w obronę prawa i demokracji został niesłusznie skazany w haniebnym procesie brzeskim. Mimo tego, do końca życia wzywał do obrony Polski, pisząc: "Macie służyć państwu bez względu na to, jaki jest rząd". W czasie II wojny światowej odrzucił niemieckie propozycje utworzenia kolaboracyjnego rządu współpracującego z okupantem. Po wojnie był moralnym symbolem sprzeciwu wobec wprowadzenia rządów komunistycznych.
Czytaj także:
IPN w 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa
Gość radiowej Jedynki wskazał, że Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej, w związku z rocznicą, przygotowało pięć tomów dzieł zebranych Witosa. Są to wspomnienia, w tym te spisywane na przymusowej emigracji w Czechosłowacji, publicystyka oraz przemówienia. Dzieła stanowią cenne źródło historyczne dzięki zawartej w nich faktografii.
- To niebywała lektura. Zachęcam, by się z nią zapoznać. Można w niej znaleźć zdania, cytaty, które można wykorzystać, inspirować się nimi w życiu politycznym, ale też w życiu codziennym - podkreślił dr Marcin Bukała .
VIDEO
Dzieła wybrane Wincentego Witosa [SPOT] Źródło: IPNtvPL/YouTube
To nie jedyna inicjatywa IPN związana z Witosem. W różnych miastach w Polsce będzie prezentowana okolicznościowa wystawa biograficzna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie.
24:33 Jedynka/Przystanek historia 24 styczeń 2024 19_29_38.mp3 Wincenty Witos - niezwykła postać w historii Polski (Przystanek historia/Jedynka)
>>>Wincenty Witos - zobacz serwis specjalny<<<
WINCENTY WITOS - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY
Ponadto w audycji:
- 27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz (1945 rok) . Od 2005 roku obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Ekspert: dr Martyna Grądzka-Rejak, Biuro Badań Historycznych IPN oraz Muzeum Getta Warszawskiego.
- Książka: "Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989", tom 5, red. nauk.: Jan Olaszek (red. nacz.), Piotr Abryszeński, Marcin Dąbrowski, Przemysław Zwiernik, IPN, Stowarzyszenie "Pokolenie", Warszawa 2023. Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN "Solidarność" i opór społeczny w PRL 1956-1989.
"Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989", publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi najobszerniejsze kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976-1989. Tom piąty wersji książkowej Encyklopedii zawiera 565 biogramów i 284 hasła rzeczowe.
Ekspert: dr Jan Olaszek, Biuro Badań Historycznych IPN.
- Artykuły portalu przystanekhistoria.pl
Czytaj także:
---
Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN przystanekhistoria.pl.
***
Godzina emisji: 19.30
kk
kor-wm