Cienka granica między literaturą a teatrem. Ishbel Szatrawska: pisząc, wiem tylko, jak brzmią moje postaci

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 21:40
- Jestem słuchowcem i nie widzę spektaklu, jak piszę. Napisałam powieść i wiele osób mówiło, że sceny są bardzo filmowe i potrafią je sobie wyobrazić. Bardzo mnie to cieszyło, ale też zaskoczyło - przyznała na antenie Programu 2 Polskiego Radia Ishbel Szatrawska.
Ishbel Szatrawska: jestem słuchowcem i nie widzę spektaklu, jak piszę
Ishbel Szatrawska: jestem słuchowcem i nie widzę spektaklu, jak piszęFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Ishbel Szatrawska to absolwentka teatrologii na UJ, studiowała także filmoznawstwo oraz amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster.
  • Jej dramat "Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć" trafił do finału 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
  • - Ktoś spytał mnie kiedyś, czy sobie wyobrażam twarze moich bohaterów i to, jak wyglądają. Szczerze mówiąc, to nie. Wiem, jak oni brzmią, jakie mają głosy - zdradziła pisarka w Dwójce.

Jej debiutancka powieść "Toń" została nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, sztuki "Życie i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia" oraz "Polowanie" nagrodzono w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Z kolei dramat "Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć" trafił do finału 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Zrobienie "jaja"

Ishbel Szatrawska opowiedziała o kulisach wydania swojego dramatu. - Wydanie dramatu było dla mnie celem samym w sobie. Miałam poczucie, że jeżeli nie zrobię jakiegoś "jaja", czegoś zupełnie nowego, czego dawno nikt nie robił, to nikt mnie nie zauważy. Będę mogła wysyłać sobie teksty do dyrektorów teatrów czy działów literackich, a i tak nikt do nich nie zajrzy - stwierdziła.

- Jestem słuchowcem i nie widzę spektaklu, jak piszę. Napisałam powieść i wiele osób mówiło, że sceny są bardzo filmowe i potrafią je sobie wyobrazić. Bardzo mnie to cieszyło, ale też zaskoczyło - przyznała.

Metoda pisania na słuch

Ishbel Szatrawska opowiedziała także o swoim sposobie pisania. - Ktoś spytał mnie kiedyś, czy sobie wyobrażam twarze moich bohaterów i to, jak wyglądają. Szczerze mówiąc, to nie. Wiem, jak oni brzmią, jakie mają głosy. Może to powinna być dla mnie wskazówka, żebym szła w słuchowiska - powiedziała.

Pisarka zdradziła też plany dotyczące sztuki "Życie i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia". - Jednak nigdy tak się nie zdarzyło i o tym nie myślałam, to potoczyło się tak, że Hersh powędrował na scenę. Nie mogę zdradzić, ale po cichu podszepnę, że być może będzie drugi Hersh w Polsce. Bardzo by mnie to cieszyło - dodała.

Powieść "Toń"

Pisarka powiedziała, że w powieści "Toń" bohaterowie są ubrani w prawdziwe historie. - Postaci są kolażami doświadczeń moich, moich znajomych czy takich, które gdzieś mogę zaobserwować. Oczywiście jeżeli jest silna inspiracja, to pytam kogoś o zgodę. Zazwyczaj nikt nie ma z tym problemu i wszyscy się zgadzają - przyznała.

- Alicję trochę bezlitośnie mocno wyposażyłam w stany lękowe. Jest osobą, która bardzo mocno emocjonalnie odbiera kryzysowe sytuacje. Wiem, że nie jest to łatwe w odbiorze. Ciężko nam się skonfrontować z różnymi lękami i wejście w psychikę bohaterki, która jest mocno lękowa, może być dla nas źródłem dyskomfortu - powiedziała Ishbel Szatrawska.


Posłuchaj
27:57 _PR2 (mp3) 2024_07_08-17-30-44.mp3 Ishbel Szatrawska o swoim warsztacie pisarskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dominik Gac

Gość: Ishbel Szatrawska (pisarka)

Data emisji: 8.07.2024

Godzina emisji: 17.30

dz/kmp

Czytaj także

Piotr Kofta: zawsze czułem się pisarzem, który zajmuje się czymś innym

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 19:44
- Zegar tyka. Gdy wydawałem moje dwie pierwsze książki, byłem młodym człowiekiem. Teraz już nie jestem. Po prostu uznałem, że raz kozie śmierć. Albo się uda, albo się nie uda. Nie mam już nic do stracenia, więc idę w to – mówił w Dwójce Piotr Kofta, autor wydanego właśnie zbioru opowiadań pt. "Lejek (wariacje)".
rozwiń zwiń