- O swoim nowym filmie mówi: "anty-Potop" albo "western kościuszkowski".
- Opowiadając o osiemnastowiecznej Polsce, nie boi się konwencji kina gatunkowego i nie obraża się za skojarzenia z Quentinem Tarantino.
- Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Paweł Maślona, którego "Kos" został nagrodzony Złotymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Wcześniejszy dorobek reżysera nie wskazywał, że może ciągnąć go w stronę kina historycznego i osiemnastowiecznego kostiumu.
"Kos" - film, na jaki zasługuje Tadeusz Kościuszko?
- Nigdy nie byłem jakimś wielkim fascynatem historii, ale chyba też im jestem starszy, tym bardziej mnie to interesuje. Zawsze bardziej zanosiło mnie w stronę filozofii, filozofii polityki. O Kościuszce przed przystąpieniem do zdjęć wiedziałem mniej więcej tyle, co statystyczny uczeń szkoły czy absolwent naszego systemu edukacji. Same komunały, kilka wyrwanych informacji, że insurekcja kościuszkowska, że Racławice itp. - wyznał Paweł Maślona.
Idealista wyprzedzający swoją epokę - tak o polskim narodowym bohaterze mówi gość Dwójki. - To, co chyba było najbardziej fascynujące w tej postaci, to jest to, że do samego końca był bardzo wierny swoim ideałom. Temu, że był zagorzałym wrogiem niewolnictwa i pańszczyzny, którą też uważał za system urągający godności człowieka. Niewiele było takich osób, zwłaszcza w tamtym czasie, więc Kościuszko wyprzedzał swoją epokę - podkreślał reżyser filmu "Kos".
Tadeusz Kościuszko - jak pogodzić szlachtę i chłopów
Jest rok 1794. Z misją pogodzenia szlachty i chłopów pod wspólnym sztandarem powstania przeciw Rosjanom do Polski wraca Kos, czyli Tadeusz Kościuszko. Towarzyszy mu Domingo - wierny przyjaciel i były niewolnik, a ich tropem rusza rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
26:40 2024_01_31 17_32_40_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Rozmowa z Pawłem Maśloną, reżyserem filmu "Kos" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Równolegle poznajemy historię Ignaca - chłopa, szlacheckiego bękarta, który marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego.
Czytaj też:
Jacek Braciak w roli głównej
W głównych rolach m.in. Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek, Andrzej Seweryn i Jason Mitchell. Film "Kos" jest już na ekranach kin w całej Polsce.
[źródło: KOS/Oficjalny zwiastun/YouTube Kos/Film]
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Monika Zając
Gość: Paweł Maślona (reżyser filmu "Kos")
Data emisji: 31.01.2024
Godz. emisji: 17.30
mo/pg/wmkor