Magdalena Miecznicka - pisarka na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 16:47
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" będzie Magdalena Miecznicka. Pisarka i krytyczka literacka opowie między innymi o zmianach w życiu zawodowym, o emigracji oraz o wyborze odpowiednich form literackich dla opowiadania historii kobiet.
Magdalena Miecznicka to pisarka i krytyczka literacka, a także autorka dramatów
Magdalena Miecznicka to pisarka i krytyczka literacka, a także autorka dramatówFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Jej debiut dramaturgiczny "Cudze meble" opowiadał o młodej piszącej kobiecie i o próbie wyrwania się ze schematów, narzucanych przez rodzinę. Do losów walczącej o prawa lokatorskie działaczki Jolanty Brzeskiej autorka odwoływała się w swoim dramacie "Spalenie Joanny", zrealizowanym i jako słuchowisko, i jako filmowa produkcja Teatroteki. Za ten tekst została wyróżniona Nagrodą im. Krzysztofa Zaleskiego.

Dramat Magdaleny Miecznickiej "Taki, co umiera", między innymi o historii związanej z zamordowaniem Grzegorza Przemyka, zrealizowany jako słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia, wyróżniono nagrodami na Festiwalu Dwa Teatry. W 2023 roku pierwsza angielska sztuka autorki "Nineteen Gardens" została wystawiona w londyńskim Hampstead Theatre.

Odwołując się do tych tekstów, a także do swoich powieści, dziennikarka i pisarka opowie w audycji o tym, co zmieniła w jej twórczości przeprowadzka do Anglii, jakie nowe możliwości daje jej język angielski, o pracy w londyńskim teatrze oraz o tym, czy ważne jest dla niej odwoływanie się w sztukach i książkach do własnej biografii.

Z Magdaleną Miecznicką porozmawiamy także o klasowości, pamięci o poprzednich pokoleniach i o wizerunku kobiet w kulturze popularnej.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (30.12) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Marta Strzelecka.

am/pg

Czytaj także

Opracowywanie komiksowego obrazu PRL-u w polskim kinie. Ile trwa szukanie plenerów czy budynków?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 21:17
- Reżyserowi zależało na tym, żeby to był świat, który dość mocno przypomina komiks. Od tego punktu wyjścia zaczęła się nasza wspólna rozmowa - powiedziała w Dwójce Anna Anosowicz o filmie "Najmro". Produkcja przedstawia historię rozgrywającą się w PRL-u. Scenograf opowiedziała nam o specyfice takiej pracy.
rozwiń zwiń