Jaume Cabré i jego "Głosy Pamano"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 21:30
Najpierw polscy czytelnicy mieli okazję zapoznać się z jego głośnym "Wyznaję". Teraz przyszła pora na kolejną powieść Jaume Cabré - "Głosy Pamano". O książce porozmawiamy z tłumaczką Anną Sawicką.
Jaume Cabr i jego Głosy Pamano
Foto: glow images/East News

"Głosy Pamano" - to pełna rozmachu powieść obejmująca okres od lat trzydziestych XX wieku po czasy współczesne. Przez karty książki przewija się korowód wyrazistych postaci - falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, ofiary wojny domowej i ci, którzy czerpią z niej korzyści.
Opowieść zaczyna się od z pozoru mało znaczącego zdarzenia. Tina Bros, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, przygotowuje materiały do wystawy o dawnym szkolnictwie. W Torenie znajduje starą szkołę i tuż przed jej wyburzeniem robi zdjęcie. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego banalnego gestu. Przed naszym wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o dramatycznych wydarzeniach. W Pirenejach, w Pallars - regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem - ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem pojedynczych ludzi oraz całych grup.
W cyklu "To się czyta" na antenie Dwójki fragmenty powieści Jaume Cabré interpretuje Mariusz Bonaszewski. My porozmawiamy o książce z tłumaczką Anną Sawicką.
Na "Kwadrans bez muzyki" zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.
23 września (wtorek), godz. 15.00-15.15.
kul/mc

Zobacz więcej na temat: Dwójka KSIĄŻKA
Czytaj także

Taras Prochaśko. Ukraińska schizofrenia – pisarska diagnoza sprzed kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:00
- Wszystko, co napisałem o Ukrainie jeszcze przed bieżącymi wydarzeniami, nie stało się mniej prawdziwe. Mam takie przekonanie, że wszystko, co było, jest dalej, w różnych formach wciąż się rozgrywa, te wątki wciąż się wiją - mówi w Dwójce ukraiński pisarz Taras Prochaśko. Jego najnowsza książka to prawdziwa podróż po ukraińskiej duszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szokujące fakty z życia reportera". Prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 20:00
- Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk napisał pozycję ważną dla wszystkich, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami medialnych treści - opowiadał w "Wakacyjnej czytelni" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej i Mikołaj Grabowscy: wszystko zaczęło się w Alwernii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:00
Dwaj znakomici artyści, dwie różne drogi życiowe, ale jedno miejsce na ziemi, do którego każdy z braci chętnie wraca. - Gdyby nie ta Alwernia, wiele spektakli, wiele ról zwyczajnie by nie powstało - mówią.
rozwiń zwiń