Krzemionki Opatowskie - unikatowe świadectwo kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 15:15
W audycji odwiedziliśmy Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, który został własnie wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Audio
  • Krzemionki Opatowskie - unikatowe świadectwo kultury (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Neolityczny chodnik w kopalni Krzemionki
Neolityczny chodnik w kopalni KrzemionkiFoto: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"

Komitet uznał wyjątkową wartość odkrytych w 1922 roku przez prof. Jana Samsonowicza pod Ostrowcem Świętokrzyskim neolitycznych kopalni krzemienia stwierdzając, że stanowią one wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka, niesą unikatowe świadectwo tradycji kulturowej i stanowią wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości. Podziemną wyprawę w głąb czasu odbyliśmy z pracownikami Muzeum Archeologicznego "Krzemionki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch

Czytaj także

Michał Niezabitowski: muzea miejskie są na bardzo wyraźnej fali wznoszącej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 18:07
- Przede wszystkim trzeba przywołać statystykę. Jeszcze pod koniec XIX w. mniej niż 5 proc. ludzi mieszkało w miastach. W tej chwili ten odsetek wynosi ponad 50 proc., a przypuszcza się, że w ciągu następnych dwudziestu, trzydziestu lat dojdziemy do 70 proc. - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
rozwiń zwiń