Skarb Ziemi Kłodzkiej ratowany przed ruiną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:15
- Ja rozumiem, że to w pewnym sensie nie jest nasza historia. Niemniej jednak nieważne, czy nasza, czy nie nasza; każda historię trzeba cenic i hołubić. Moim zdaniem taka perła warta jest tego, żeby w nią włożyć serce i pieniądze - mówił w Dwójce jeden z gości audycji poświęconej pałacowi w Gorzanowie.
Audio
  • Gorzanowskiego pałacu drugie życie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jedna z sal pałacu w Gorzanowie
Jedna z sal pałacu w GorzanowieFoto: Jakub Kukla/PR

Powojenna rzeczywistość wydała na ten pałac wyrok śmierci. Przez kolejne dziesięciolecia jedna z najciekawszych budowli Dolnego Śląska popadała w ruinę i zapomnienie.

Ponad sto komnat, unikatowe ścienne dekoracje, drewniane polichromie, a także teatr dworski i najstarszy świecki park barokowy z pawilonem w kształcie rotundy to tylko namiastka skarbu Ziemi Kłodzkiej. Założona przez Marka Haisiga Fundacja Pałac Gorzanów od kilku lat z uporem i mozołem przywraca pałacowi część dawnego blasku.

Zapraszamy do Gorzanowa, gdzie wśród odwiedzających spotkaliśmy między innymi Arno Herziga, emerytowanego profesora historii uniwersytetu w Hamburgu. Naszymi przewodnikami byli performerka i antropolożka Ewa Żurakowska oraz Marek Haisig.

Ewa Żurakowska Ewa Żurakowska

Marek Haisig Marek Haisig

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
rozwiń zwiń