Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o premierowym słuchowisku Dwójki na podstawie sztuki Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny" będącej opowieścią dotykającą problemu "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie.
Dramat Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów, która sama doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają. Za bohaterkę autorka obrała kobietę o podobnym imieniu, Joannę (w tej roli Joanna Jeżewska), którą spotyka podobna sytuacja.
Premiera 26 października
- W dobie dramatu publicystycznego poetyka absurdu i groteski w tej sztuce jest niespotykana, oryginalna i stanowi o wyjątkowości tego tekstu. Uważam, że jest to jeden z najciekawszych tekstów dramatycznych, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Bada zjawisko nie tylko na poziomie prawa, urzędniczych decyzji, ale przede wszystkim na poziomie mentalności, która sprawiła, że taki proceder był w ogóle możliwy – powiedział prof. Jacek Kopciński.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o sztuce, której radiowa wersja będzie miała swoją premierę w najbliższą sobotę, 26 października.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Magdalena Miecznicka (autorka sztuki "Spalenie Joanny") oraz prof. Jacek Kopciński (teatrolog, historyk dramatu)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 17.30
mko/pg