Buon Natale! Święta Bożego Narodzenia po włosku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 15:20
- Il Natale to bardzo duże przeżycie we Włoszech. Ale trzeba pamiętać, że tam tradycje są bardzo zróżnicowane, zależnie od regionów i ludzi - mówił w Dwójce Paolo Gesumunno z Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Audio
  • Jak Boże Narodzenie obchodzą Włosi (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Bucchi Francesco

We Włoszech - kraju, gdzie rodzina i religia stanowią najwyższe wartości - Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w całym roku i chyba nikt w Europie nie obchodzi go tak rodzinnie jak Włosi. Istnieje nawet takie powiedzenie "spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz" (Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi). Jak podkreślił Paolo Gesumunno, istotną częścią świąt są gry typowe dla Bożego Narodzenia, która jednoczą rodzinę, choć rywalizacja jest typowo włoska. - Wszyscy krzyczą i biją się o wygraną i to jest świetne - opowiadał.

Sposób obchodzenia tych świąt jest mieszanką rytuałów wczesnochrześcijańskich na terenie Italii i tych bardziej pogańskich w północy Europy, głównie Niemiec. Najbardziej charakterystycznym aspektem świąt Bożego Narodzenia we Włoszech są szopki. W końcu pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek z Asyżu. - Jest to tradycja istniejąca od XIII wieku i przybiera ona różne formy - opowiadał italianista Tomasz Skocki. - Na przykład żywa szopka to czasami coś mniejszego, czyli mamy aktorów w roli Marii, Józefa, Trzech Króli. Natomiast w niektórych miastach jest tradycja organizowania znacznie większych szopek, gdzie wręcz setki osób mogą brać udział. I właściwie każda włoska miejscowość czy parafia będzie miała swoją piękną szopkę w okresie świątecznym.

Jaka jest najsłynniejsza włoska kolęda? Kim jest Zampognaro? I jakie są tradycje kulinarne we Włoszech? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Pierwsza szopka bożonarodzeniowa. Tajemnica świątecznej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 05:55
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona - szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń