Marionetki, kukły, jawajki, pacynki. Jak powstają lalki używane w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 13:58
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Białegostoku, a konkretniej do pracowni lalek w tamtejszych "Teatrze Lalek". Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się tego, jak powstają lalki, które później oglądamy na scenie. Opowiedzieli nam o tym konstruktorzy lalek - Michał Wyszkowski oraz Krzysztof Stanik. Jacek Malinowski - dyrektor Teatru Lalek - opowiedział z kolei m.in. o źródłach pomysłów na kolejne postacie.
Jak wygląda przygotowanie klasycznej i współczesnej lalki?
Jak wygląda przygotowanie klasycznej i współczesnej lalki?Foto: Shutterstock/Nadezhda Kharitonova

Marionetki, kukły, jawajki, pacynki - to przykłady najpopularniejszych lalek klasycznych używanych w teatrze. Dziś coraz częściej zastępują je techniki współczesne - na scenie aktorzy ożywiają przedmioty, materiały czy korzystają z części ciała, które wprawiają w ruch. Jak wygląda przygotowanie klasycznej i współczesnej lalki?

- Wszystko zaczyna się od pomysłu reżysera, wizji scenografa i te pomysły spływają w końcu do pracowni. Tu otrzymujemy tak projekty, które zawierają projekty scenografii i lalek - czyli całej opowieści, którą będziemy widzieć na scenie - rozpoczął swoją opowieść Michał Wyszkowski - jeden z konstruktorów lalek z Białegostoku.


Posłuchaj
15:55 _PR2 (mp3) 2024_06_25-11-00-04.mp3 Michał Wyszkowski, Krzysztof Stanik i Jacek Malinowski o produkcji lalek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Maria Czok

Gość: Michał Wyszkowski, Krzysztof Stanik (konstruktorzy lalek), Jacek Malinowski (dyrektor białostockiego Teatru Lalek)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 11.00

dz/pg/wmkor

Czytaj także

11. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 14:26
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. O programie tegorocznego wydarzenia opowiedziała nam prorektor białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Zbigniewa Zelwerowicza w Warszawie - Marta Rau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje, spotkania i teatr w najlepszym wydaniu. Podsumowujemy drugi dzień Festiwalu "Dwa Teatry" 2024

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 21:50
Kolejki na prezentacje spektakli telewizyjnych i słuchowisk w Sopocie, oraz wiele emocji. W Sopocie zakończył się drugi dzień 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" 2024. Publiczność to w większości stali bywalcy festiwalu i wielbiciele teatrów telewizyjnego i radiowego.
rozwiń zwiń