Małgorzata Seifert: Zbyszek pisał fantastyczne listy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 14:00
- Dla mnie najcenniejsze są wszystkie zdjęcia, rodzinne i późniejsze, ale chyba jeszcze bardziej listy Zbyszka... Pisał ich bardzo dużo, były bardzo długie i fantastyczne. Opisywał w nich całe swoje życie, zwłaszcza jak pojechał za granicę - mówiła w 2014 roku Małgorzata Seifert o przekazanych do Biblioteki Narodowej pamiątkach po jej bracie Zbigniewie, skrzypku jazzowym.
Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym
Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznymFoto: Maciej Sochor/PAP

W roku 45-lecia śmierci Zbigniewa Seiferta, dziesięć lat po przekazaniu jego archiwum do Biblioteki Narodowej, w "Kwadransie bez muzyki" przypomnieliśmy audycję Beaty Stylińskiej z 2014 roku.


Posłuchaj
14:45 Dwójka kwadrans 17.09.2024.mp3 Archiwum Zbigniewa Seiferta (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Zbigniew Seifert w Archiwum Polskiego Jazzu

Bezcenne pamiątki rodzina wybitnego skrzypka przekazała do zbiorów działającego wówczas od trzech lat Archiwum Polskiego Jazzu.

- Jest wśród nich wiele różnych dokumentów: świadectwa szkolne, dyplomy z wyższej muzycznej. Bardzo dużo zdjęć, z dzieciństwa i z późniejszego, muzycznego już okresu. Plakaty z różnych występów. Są też jednak różne śmieszne rzeczy typu tarcza szkolna. Oprócz tego notatki Zbyszka, fragment samolotu, bo był majsterkowiczem i w dzieciństwie sklejał modele, i listy. Dla mnie to one są najcenniejsze - podkreślała Małgorzata Seifert, siostra muzyka.

Czytaj także:

Konkurs imienia legendarnego skrzypka

Dorobek Zbigniewa Seiferta upamiętniany jest co roku podczas Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego jego imienia. Szósta odsłona tego wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 września.

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym. Zmarł podczas operacji nowotworu, w Stanach Zjednoczonych, 15 lutego 1979 roku. Miał zaledwie 33 lata, a jego sława już dawno wykroczyła wówczas poza granice kraju...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 17.09.2024 (powtórka z 2014 r.)

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor


Czytaj także

Krótka historia skrzypków jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Kalambury z partytury" nie zabrakło nagrań takich gigantów jazzu, jak Stephane Grappelli i Django Reinhardt, Quincy Jones czy Jean-Luc Ponty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kacper Malisz: widzę podobieństwo muzyki tradycyjnej do jazzu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:00
- Grając muzykę tradycyjną, zacząłem zauważać dużo podobieństw do muzyki jazzowej jeśli chodzi o samą filozofię grania, filozofię tej muzyki. Zarówno w muzyce tradycyjnej, jak i w jazzie, jak wiadomo, improwizacja stanowi bardzo dużą część tych gatunków - mówił Kacper Malisz, który w piątek (24.11) wystąpi w Dwójkowym cyklu koncertowym "Jazz.PL"
rozwiń zwiń