Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 13:20
Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka, a także mniej znani - Eugeniusz Mossakowski czy Elna Gistedt. Co łączyło tych artystów? Wszyscy mieszkali na Saskiej Kępie... Zapraszamy na artystyczny spacer, którego przewodnikiem jest Jarosław Wojciechowski, varsavianista i kolekcjoner przedmiotów związanych z kulturowym dziedzictwem Polski.
Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka. Wszyscy ci artyści mieszkali na Saskiej Kępie. Zapraszamy na artystyczny spacer po jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy.
Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka. Wszyscy ci artyści mieszkali na Saskiej Kępie. Zapraszamy na artystyczny spacer po jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy. Foto: Polskie Radio/Monika Zając

Uchodzi za jedną z bardziej cenionych i prestiżowych części Warszawy. Jej niewielki obszar wpisany został do rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej. - Saska Kępa i jej wyjątkowy charakter od lat inspirowały polskich twórców i autorów, co niejednokrotnie znajdowało odzwierciedlanie w ich twórczości. Co wpływa na atrakcyjność miejsca? 

Posłuchaj
15:25 Kwadrans 2024_10_31 11-01-18.mp3 Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

"...pachniała Saska Kępa"

Podróż i spotkanie z Jarosławem Wojciechowskim rozpoczynamy przy rondzie Waszyngtona. - Współcześnie Saska Kępa rozbrzmiewa głosem ludzi zmierzających do pracy samochodem lub komunikacją miejską. Kilkadziesiąt lat temu było to zupełnie inne miejsce - miejsce wypoczynku i oddechu, do którego można było przyjechać, by zregenerować siły. Urządzano tutaj tak zwane "frajdy na Saskiej Kępie". Sielska atmosfera przyczyniła się do tego, że artyści zaczęli się tutaj osiedlać - mówił podczas spaceru. - Zwiedzanie zaczynamy w miejscu, które jest układem oddechowym Saskiej Kępy, czyli przy Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego - dodał. 

Pomnik Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie. Fot. Monika Zając Pomnik Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie. Fot. Monika Zając

Efekt projektu urbanistycznego

Pomysł na Saską Kępę powstał w okresie międzywojennym. Obszar miał łączyć nowoczesną dzielnicę mieszkaniową z wielkim parkiem, terenami planowanej wystawy światowej oraz… lotniskiem. To ostatnie nigdy tam nie postało. Jednak domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej o bauhausowskiej formie inspirują i zachwycają do dziś. Podobnie jak tajemnicze ogrody Saskiej Kępy. Część zabudowań powstała z myślą o artystach, inteligencji i rzemieślnikach.

Czytaj także:

Podczas spaceru przenieśliśmy się w czasie do okresu międzywojnia i próbowaliśmy wyobrazić sobie, jak wyglądała ulica Francuska w latach 60. XX wieku.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 31.10.2024

Godz. emisji: 11.00

am/zch/dz/wm

Czytaj także

Program II nadaje! Ważny moment w historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:50
"Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" - tak "Życie Warszawy" informowało czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949 roku.
rozwiń zwiń