"Oświadczam państwu, że byłem młody, jestem młody i tak długo będę młody, jak długo państwo będziecie sobie życzyć" - tymi słowami Mieczysław Fogg zakończył książkową autobiografię. Koncertował przez ponad 60 lat. Kilka pokoleń Polaków wzruszało się przy jego piosenkach o miłości i tangach śpiewanych lirycznym barytonem.
Michał Fogg podczas audycji przyznał, że jego pradziadek, wykonawca piosenki "Walc na niepogodę" to w istocie "człowiek na niepogodę". - Dziś mamy tego najlepszy przykład, przynajmniej w Warszawie. Pogoda nie rozpieszcza, a jednak piosenki pradziadka polepszają samopoczucie - mówił.
Pieśniarz Warszawy
Rodzina Foggów to stary warszawski ród, którego genealogia sięga kilkuset lat. Mieczysław przyszedł na świat 1901 roku na terenie dzisiejszej Szmulowizny na Pradze, a dzieciństwo spędził na Starym Mieście. W tamtym czasie Warszawa była miastem rosyjskojęzycznym, pod zaborem rosyjskim rozwijała się jednak znakomicie. Jak stwierdził varsavianista Tomasz Lerski, w tamtym czasie w Śródmieściu powstawało tysiąc kamienic rocznie.
- Życie tej Warszawy oparte było na szeregu konwenansów, na obyczajowości opartej z kolei na dość porządnej moralności. Miasto zamożne, miasto bogate, które eksportowało wszystko do Rosji; mieszkańcy tego miasta dorabiali się niesamowitych fortun. Nie była to Warszawa międzywojenna ogarnięta wielkim, światowym kryzysem - wyjaśniał.
Mieczysław Fogg - serwis specjalny >>>>>
Dzisiejsza stolica Polski z czasów dzieciństwa Fogga aspirowała do Wiednia i - jak powiedział nasz gość - faktycznie była do niego podobna. - To nie było miasto o aż tak wielkim rozmachu, ale jego wygląd, kostium architektoniczny, był podobny do Wiednia - mówił Tomasz Lerski.
Początki kariery
Swój talent Mieczysław Fogg pokazał światu w kościele św. Anny w Warszawie. W 1922 roku wstąpił do kościelnego chóru, a niedługo potem usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do prof. Jana Łysakowskiego, który uczył w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Poważny debiut, już jako piosenkarza, miał miejsce w 1928 roku w Chórze Dana. Występ odbył się w teatrzyku Qui Pro Quo. W 1938 roku Mieczysław Fogg debiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.
Wojna i czasy odrodzenia
Podczas powstania warszawskiego, jako żołnierz AK, miał specjalną misję - koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
W czasie II wojny światowej pomagał artystom pochodzenia żydowskiego, za co został uhonorowany po wojnie tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Po wojnie założył przy ul. Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną - sygnowaną swoim nazwiskiem - Cafe Fogg. W latach 1946-1951 kierował również własną wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record. Obie firmy w końcu zostały jednak przejęte przez komunistyczne władze i zlikwidowane.
- Ja pradziadkowi najbardziej zawsze zazdrościłem tego, w jakich czasach przyszło mu żyć. Przeżył prawie cały ten najburzliwszy wiek - mówił Michał Fogg.
121:23 Dwojka_Dwie_do_setki_2023_02_11-15-00-06.mp3 Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę (Dwie do setki/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Andrzej Zieliński i Jakub Kukla
Goście: Michał Fogg (prezes Fundacji Retro, dziennikarz muzyczny, prawnuk Mieczysława Fogga), Tomasz Lerski (varsavianista, historyk, dziennikarz)
Data emisji: 11.02.2023
Godzina emisji: 15.00
mg