Dzień Włókniarza - święto osób zajmujących się zawodowo włóknami. O tym fachu Marii Czok opowiada Karolina Radulska

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2025 12:00
- Na początku powinniśmy mieć owieczkę, którą strzyżemy. Potem tę wełnę pierzemy w letniej wodzie. Potem gremplujemy, czyli rozczesujemy, kądziel umieszczamy na kołowrotku i przędziemy nić. Nawijamy ją ze szpulki na urządzenie, które nazywa się mataczka. Jak już wywiniemy nić w motki, możemy ją zostawić w naturalnym kolorze: białym, czarnym lub brązowym albo pomieszać - mówiła w Dwójce Karolina Radulska, podlaska tkaczka.
Dzień Włókniarza - święto wszystkich osób zajmujących się zawodowo włóknami.
Dzień Włókniarza - święto wszystkich osób zajmujących się zawodowo włóknami.Foto: PR2

16 kwietnia obchodzimy Dzień Włókniarza - święto wszystkich osób zajmujących się zawodowo włóknami. Te cienkie struktury są podstawowym budulcem tkanin i dzianin. W zależności od ich pochodzenia i budowy różnią się właściwościami - takimi jak przewiewność, elastyczność czy wytrzymałość.

<<< Posłuchaj o pracy tkaczki. Rozmawia Maria Czok >>>

W audycji przyjrzeliśmy się poszczególnym etapom pracy z owczą wełną, procesowi gremplowania i barwienia. Spędziliśmy także czas w gminie Korycin na Podlasiu przy krośnie z Karoliną Radulską. 

*** 

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Maria Czok

Data emisji: 16.04.2025

Godz. emisji: 11.00

pg

Zobacz więcej na temat: Maria Czok Dwójka KULTURA
Czytaj także

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - skansen pełen skarbów drewnianej architektury

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 11:15
Zapraszamy na wspólną wizytę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W skansenie można podziwiać zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej oraz obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury: a więc krzyże, kapliczki, studnie, ale także budynki mieszkalne, gospodarcze, a nawet dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej. 
rozwiń zwiń