Warszawa wraca nad Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 14:00
Po dekadach nieobecności nadwiślańskich terenów na rekreacyjnej i rozrywkowej mapie Warszawy na obu brzegach rzeki znów kwitnie miejskie życie. Jak dziś możemy spędzić czas na stołecznych plażach i w obiektach położonych nad Wisłą?
Audio
  • Warszawa wraca nad Wisłę. Patrycja Jastrzębska o nadwiślańskich grach i zabawach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Odpoczynek na plaży miejskiej w Warszawie
Odpoczynek na plaży miejskiej w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jeszcze do niedawna prawie nikt nie pojawiał się u wybrzeży Wisły. Dziś jest ona centrum kulturalnego życia stolicy. Każdego dnia odbywają się tu projekcje filmów, warsztaty, spektakle teatralne, gry miejskie.

W tym roku nadwiślańskie tereny rekreacyjne w Warszawie znalazły się w finale Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Miejskiej. W roku ubiegłym natomiast warszawskie plaże nad Wisłą zostały przez magazyn "National Geographic" uznane jednymi z najpiękniejszych na świecie, obok plaż m.in. Paryża, Sydney i Kapsztadu.

Jak spędzano dawniej czas nad Wisłą ? Kto dziś przychodzi nad Wisłę? O grach i zabawach nad warszawską rzeką opowiadała w Dwójce Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia Masław, autorka projektu "Tu było, tu stało...". Słuchaliśmy także wypowiedzi uczestnicy nadwiślańskich zabaw.

"Kwadrans bez muzyki" przygotowała Hanna Szczęśniak.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Warszawa Wisła
Czytaj także

Olgierd Budrewicz: jestem obrzydliwie warszawski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 17:50
– Z tym miastem związany jestem już w trzecim pokoleniu, poza tym mam już tu córkę i wnuczkę. Nie tylko Polska jest ojczyzną, lecz także Warszawa, a nawet dzielnica, w której się długo mieszka – mówił w archiwalnym nagraniu Olgierd Budrewicz, dziennikarz i pisarz, varsavianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywiste płoty Warszawy. Zdjęcia Wojciecha Zamecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:00
– Zamecznik jedno zdjęcie potrafił kadrować wiele razy w różny sposób. Dzięki temu możemy zobaczyć warsztat artysty od kuchni, dowiedzieć się, jak myślał o fotografii – mówiła w Dwójce Karolina Puchała-Rojek z Fundacji Archeologia Fotografii na temat wystawy "Warszawa Nieoczywista: Wojciech Zamecznik".
rozwiń zwiń