Pierwsze teksty Olgierd Budrewicz pisał podczas Powstania Warszawskiego dla jednego z akowskich pism. Po wojnie pracował jako reporter miejski w popołudniówce "Wieczór Warszawy". – Chodziłem po gruzach stolicy, a potem po rusztowaniach – opowiadał. – Ponieważ się tu urodziłem, spędziłem okupację i widziałem zniszczenie Warszawy, mogę powiedzieć, że przeżyłem z tym miastem sporo. I chyba nauczyłem się Warszawy. Poznałem jej dobre cechy, a także przywary – powiedział.
Po okresie miejskiego dziennikarstwa Olgierd Budrewicz zaczął pisać książki o Warszawie, takie jak "Baedeker warszawski" w trzech tomach czy " Sagi warszawskie" - opowieści o rodzinach zasłużonych dla kultury tego miasta. Cudzoziemcom przyjeżdżającym do Polski varsavianista nie polecał jednak oczywistego zwiedzania miasta. – Zabytki, które zwykle poleca się w przewodnikach, są moim zdaniem średniej klasy, a jeżeli już, to są częściowo podfałszowane. Słynna była przecież sprawa warszawskiej Starówki, której UNESCO nie chciało wpisać na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, twierdząc, że to falsyfikat – mówił.
***
W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchamy nagranych w 2001 roku wspomnień Olgierda Budrewicza – dziennikarza i pisarza, który odwiedził i opisał ponad 160 krajów, varsavianisty pasjonującego się dziejami stolicy Polski.
Olgierd Budrewicz był autorem licznych reportaży wydanych w kilkudziesięciu książkach, programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do filmów dokumentalnych. Wydał wiele książek poświęconych historii i współczesności Warszawy, artykułów, felietonów, szkiców i esejów. Napisał m.in. "Baedeker warszawski", "Podróże do czterech rogów świata" i "Byłem wszędzie".
Zmarł w 2011 roku.
W swoich gawędach Olgierd Budrewicz mówi o Warszawie, o czerpaniu z doświadczeń podróżujących pisarzy czy o podróżach do Brazylii.
Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.
23-27 czerwca (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00
jp/mc