Znaczna część wystawy została poświęcona ludziom radia aktywnym w rozgłośni w czasie obrony Warszawy. Ponad 100 osób z Polskiego Radia w Warszawie oraz Rozgłośni Regionalnych w Łodzi, Toruniu, Katowicach i Poznaniu pracowało w rozgłośni przy ulicy Zielnej 25 podczas oblężenia stolicy.
Wystawę wzbogacają unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, liczne fotografie, pokazy multimedialne. Zwiedzającym galerię towarzyszą nagrania z września 1939 roku, m.in.: słynne przemówienie sejmowe Józefa Becka, komunikaty radiowe, fragmenty codziennych przemówień Wacława Lipińskiego oraz apele porządkowe dotyczące sytuacji w Warszawie.
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski wraz z Agnieszką Kordowicz dokonywał selekcji dźwięków. – Nie łudźmy się, ich nie ma za dużo, pożoga wojenna zniszczyła wszystko, a archiwalne dźwięki można było odzyskać w niewielkim stopniu. To, co się dało, próbowaliśmy zdigitalizować, by móc to wykorzystywać w audycjach i przy tego typu projektach – podkreślał w "Kwadransie bez muzyki".
Powiedział, że celem wystawy było opowiedzenie o ludziach, którzy tworzyli instytucję Polskiego Radia, gdyż to dzięki nim "zapisało ono takie karty, jakie zapisało” i możemy o nich mówić, "jako o bohaterach, chociaż mało kto pamięta ich nazwiska”. - Warto o nich pamiętać, gdyż to oni umożliwiali oblężonej Warszawie łączność ze światem – dodał Waldemar Listowski.
Wystawa trwa od 18 września do 5 października.
Audycję prowadziła Anna Skulska.
pp/mc