Maja Baczyńska między muzyką, słowem i obrazem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 17:00
– Nie wróciłabym do swoich marzeń o robieniu filmów, gdyby nie szkoła muzyczna. Tam znalazłam tematy – mówiła Maja Baczyńska, muzyk, reżyser i autorka tekstów.
Audio
  • Maja Baczyńska o swoich zainteresowaniach oraz twórczości filmowej, muzycznej i literackiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Film Mai Baczyńskiej Kilka pytań o słyszenie świata poświęcony jest współczesnym młodym kompozytorom (zdj. ilustracyjne)
Film Mai Baczyńskiej "Kilka pytań o słyszenie świata" poświęcony jest współczesnym młodym kompozytorom (zdj. ilustracyjne)Foto: davidd/flickr/cc

Maja Baczyńska jest absolwentką warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów, a także Laboratorium Reportażu UW oraz Szkoły Wajdy. Gra na organach, realizuje filmy dokumentalne, poświęcone głównie muzyce współczesnej, pisze wiersze, teksty piosenek, scenariusze, dramaty i prozę.
W Dwójce opowiadała o tym, jak już w najmłodszych latach życia próbowała poprawiać scenariusze ekranizacji swoich ulubionych lektur, jak zasnęła na koncercie Pendereckiego, a także o marzeniach stworzenia filmu o stolicy Polski na miarę propagandowej "Suity warszawskiej" z 1946 roku, w której wykorzystano zdjęcia z produkcji realizowanej pierwotnie przez... Andrzeja Panufnika.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Beata Stylińska

Gość: Maja Baczyńska

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mc

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o filmie "15 stron świata”, którego bohaterem jest pionier polskiej muzyki eksperymentalnej. Dokument Zuzanny Solakiewicz będzie miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno; zaprezentowany zostanie też na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo dźwięku przekute na obrazy. Eugeniusz Rudnik i magia radia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 03:30
Dźwiękopisarz, fonopoeta, wizjoner i wieczny eksperymentator wierny kolażowi. Eugeniusz Rudnik konsekwentnie przez pół wieku podąża własną drogą. Współtworzone przez niego Studio Eksperymentalne Polskiego Radia stało się światową legendą, a teraz powstał film o jego muzyce.
rozwiń zwiń