Jednym z istotnych przesłań arcybiskupa Teodorowicza były odniesienia do społecznej nauki Kościoła. Zdaniem dr. Krzysztofa Jabłonki, starosty wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie, abp. Teodorowicz swoimi naukami wyprzedzał Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego oraz nauczanie Karola Wojtyły. - Można powiedzieć, że układają się oni w jednym szeregu. W narodzie, który przechowała Rzeczpospolita, widział Ormian Lwowskich, Żydów, Rusinów i Polaków. W jego przemówieniu naród to nie natura, naród to kultura. Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział dr Jabłonka.
Arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz został hierarchą Kościoła w stosunkowo młodym wieku. Liczne pielgrzymki, które odbywał przez objęciem funkcji arcybiskupa pokazywały, że ludzie podążali za jego nauczaniem. - Miał tchnienie ojcowskie. Z racji tego, że dosyć intensywnie prowadził swoje działania naukowo-historyczne, był człowiekiem pióra, a także działał politycznie, zauważono w środowisku, że ten człowiek ma w sobie wysoki poziom intelektualny, a także to, że w trakcie swoich wspaniałych kazań, nazwano go ormiańskim Skargą. Potrafił porwać i przekonać do swoich racji społeczność ormiańską - Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation".
Jaka była jego wizja abp. Teodorowicza odradzającej się wówczas Polski? Jakie było jego spojrzenie na Polskę międzywojenną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Świat Kresów
Prowadzi: Krzysztof Renik
Goście: Maciej Bohosiewicz (przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation") i dr Krzysztof Jabłonka (starosta wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie)
Data emisji: 9.02.2018
Godzina emisji: 18.13
abi