Pałac Albertich w Wałbrzychu i jego porcelanowe skarby

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 20:33
W "Kwadransie bez muzyki" (1.10) opowiadaliśmy o sięgającej czasów przedwojennych historii Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, mieszczącego się w reprezentacyjnym Pałacu Albertich, a także o tradycjach związanych ze śląską – także wałbrzyską - porcelaną.
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany mieści się w pałacu Albertich
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany mieści się w pałacu Albertich Foto: Michał Adamczyk/materiały prom.

Obiekty tak kruche, że trudno uwierzyć w ich słuszny wiek. Oryginalne wzory, nasycone barwy, blask złota. To wszystko mogą podziwiać zwiedzający w Muzeum Porcelany – instytucji, która jest chlubą dolnośląskiego Wałbrzycha.

Placówka gromadzi ponad 10 tysięcy obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego.

W audycji opowiedzieliśmy o sięgającej czasów przedwojennych historii Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, mieszczącego się w reprezentacyjnym Pałacu Albertich, a także o tradycjach związanych ze śląską – także wałbrzyską - porcelaną.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" we wtorek (1.10) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Monika Zając.

pg

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 19:09
- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. "Udało się nam przywrócić piękno tego budynku"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 18:37
- Polecam państwu, to naprawdę świetny obiekt. Nie tylko dlatego, że jest tam wyjątkowa porcelana, ale sam w sobie jest bardzo interesujący. W muzeum w Tułowicach umieściliśmy zbiory porcelany, które sięgają od wschodu do zachodu Górnego Śląska. Jest to w sumie 14 różnych fabryk, które funkcjonowały na tym terenie od połowy XIX wieku do niedawna - mówił w Dwójce prof. Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
rozwiń zwiń