Polskie Radio dla Zagranicy zaprosiło do mikrofonu gościa z Wilna, pytając o doświadczenia polityczne i aktywność na rzecz polskiej mniejszości, bowiem uczestnicy debaty właśnie działalność Czesława Okińczyca uznali za wzorcową, która może być wskazaniem dla innych.
- Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jesteśmy obywatelami Litwy i wszystkie decyzje, na których nam zależy, są podejmowane w instytucjach litewskich. To Sejm, rząd, prezydent, ministerstwa. Dlatego musimy być aktywnymi uczestnikami wszystkich politycznych procesów. Ci ludzie, którzy są wybierani przez Polaków do Sejmu, muszą sobie zdawać sprawę z tej odpowiedzialności i pracować z Litwinami w taki sposób, żeby każda sprawa, którą chcą przedstawić na forum Sejmu, zawsze znajdowała poparcie przynajmniej 71 posłów. Wtedy będą sukcesy - mówił Czesław Okińczyc, adwokat, założyciel i prezes Radia „Znad Wilii”.
Czesław Okińczyc, rozmówca Polskiego Radia dla Zagranicy stwierdził również, że zorganizowanie debaty poświęconej Polakom na Litwie, w czasie gdy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje strategię współpracy z Polonią było świetnym pomysłem. Wyrażał też nadzieję, że autorzy strategii wezmą pod uwagę wnioski płynące z debaty, której uczestnicy wiele mówili o przyszłości relacji polsko-litewskich, a w szerszej perspektywie – współpracy regionalnej.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz z Czesławem Okińczycem, sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, adwokatem, założycielem i prezesem Radia „Znad Wilii”.