Adam Hanuszkiewicz wciąż pobudza do dyskusji. "Najpłodniejszy okres to Teatr Powszechny"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 17:10
- Kiedyś powiedział: ja dialoguję z widzem, on jest odbiorcą mojego przekazu. W tamtym okresie to było bardzo odkrywcze - mówiła w Dwójce prof. Maria Napiontkowa, uczestniczka konferencji naukowej poświęconej Adamowi Hanuszkiewiczowi, która odbyła się w poniedziałek (9.10) w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Adam Hanuszkiewicz podczas prób nad nową inscenizacją Dziadów Adama Mickiewicza w Teatrze Małym w Warszawie. Rok 1978
Adam Hanuszkiewicz podczas prób nad nową inscenizacją "Dziadów" Adama Mickiewicza w Teatrze Małym w Warszawie. Rok 1978Foto: Jan Morek/PAP

Sześćdziesiąt lat twórczej aktywności na scenie jako aktor, reżyser i dyrektor teatru. Był uwielbiany przez publiczność, jednak zdania krytyków w ocenie spektakli i dyrekcji były zdecydowanie podzielone.


Posłuchaj
14:57 Dwójka kwadrans 10.12.2024.mp3 Adam Hanuszkiewicz jako reżyser i dyrektor z perspektywy czasu i zmian w teatrze (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Wyrazisty i intrygujący

Adam Hanuszkiewicz - w roku setnej rocznicy urodzin i w trzynaście lat po śmierci - był tematem namysłu badaczy podczas konferencji naukowej zorganizowanej we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i stołecznej ASP. W kolejnych miejscach w Warszawie, gdzie dyrektorował: w Teatrze Powszechnym, Teatrze Narodowym i Teatrze Nowym wszystko zasadzało się na aktorach i widzach, bardzo często na klasyce, ale w popularnym ujęciu.  

Czytaj także:

- Z mojego punktu widzenia, jako historyka teatru, okresem najbardziej płodnym, najbardziej twórczym dla Hanuszkiewicza był okres Teatru Powszechnego. To był tak wyrazisty teatr, tak inny... Coś intrygującego zamiast nudnego akademizmu. Z tego co pamiętam, były to spektakle ze świetnymi scenografiami, a właściwie z brakiem scenografii. Tam nie było szansy na dużą scenografię, to musiało być synkretyczne, syntetyczne, puste. W jakimś sensie wiązało się to więc z teatrem słowa. Bardzo istotną funkcję pełniły w nim kostiumy - tłumaczyła prof. Maria Napiontkowa.

Naczelny reżyser w najpopularniejszym teatrze 

O sobie samym Adam Hanuszkiewicz lubił mówić, że był pierwszy. I rzeczywiście, jako jeden z pierwszych reżyserował w najbardziej popularnym teatrze - Teatrze Telewizji. W latach 1956-1963 pełnił tam funkcję naczelnego reżysera.

Z perspektywy czasu i zmian w teatrze uczestnicy konferencji - reprezentujący kilka pokoleń - zadawali pytanie, na ile i jak Hanuszkiewicz był konformistą i idealistą, barbarzyńcą i nowatorem.

Pamięć o jego teatrze przywołuje także wystawa w Pałacu Czapskich w Warszawie, którą można oglądać do 22 stycznia 2025 roku.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 10.12.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/dz

Czytaj także

Bez Adama Hanuszkiewicza jest nudno w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
W grudniu 2016 r. minie 5 lat od śmierci kontrowersyjnego reżysera, który powiedział kiedyś: "mam nadzieję, że pustki po mnie nie da się łatwo wypełnić".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 05:40
- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 100 lat temu, 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
rozwiń zwiń