Troje skrzypiec, trzy altówki i trzy wiolonczele. Drugie spotkanie z Koncertami Brandenburskimi rozpoczęło się od finału III koncertu G-Dur w wykonaniu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jerzego Maksymiuka. - To legendarne nagranie, album został wydany w 1979 r. przez niemiecki oddział EMI Electrola. Do tych nagrań powracamy bardzo często w Dwójce, mieliśmy dziś tego asa w rękawie - powiedział Przemysław Psikuta.
94:38 2021_07_24 13_00_09_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz#572 Koncerty Brandenburskie. Część 2 (Duża Czarna/Dwójka)
Jak zauważył Wojciech Barcikowski, w archiwum Polskiego Radia znajdują się taśmy rejestrowane od końca czerwca do 6 lipca 1978 roku. - Codziennie był nagrywany jeden koncert w Studiu M-1 przy Myśliwieckiej, czyli obecnie Studiu im. A. Osieckiej – mówił Wojciech Barcikowski. - Na potrzeby Polskiego Radia na początku lat 60. Jan Krenz z kameralną częścią Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia także nagrał wszystkie Koncerty Brandenburskie. Może był taki pomysł, aby je wydać, niestety to się nie udało, a te taśmy pozostały w radiowym archiwum – dodał.
13 stycznia 1994 roku w Studiu S-1 (dziś im. Witolda Lutosławskiego) odbyło się ważne wydarzenie, a był to koncert zespołu La Petite Bande, czyli braci Kuijken. – To była cześć trasy koncertowej i przygotowanie do sesji nagraniowej, bo oni pod koniec roku nagrali te koncerty dla Deutsche Harmonia Mundi. To chyba również było pierwsze na ziemi polskiej wykonanie kompletu Koncertów Brandenburskich na instrumentach z epoki – mówił Wojciech Barcikowski.
W dalszej części audycji autorzy zestawiali, zderzali, łączyli różne nagrania - najstarsze z najnowszymi, najsłynniejsze z zapomnianymi, fortepian z klawesynem, etc.
Tutaj można posłuchać części 1. audycji >>>
***
Tytuł audycji: Duża Czarna (#572)
Prowadził: Przemysław Psikuta
Goście: Wojciech Barcikowski, Marcin Zgliński
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 13.00