24 grudnia 2009, godz. 21:00
W komentarzu reżyserskim do "Pastorałki" Leon Schiller napisał: W ogóle nie trzeba zapominać - i to jest zasadnicza koncepcja "Pastorałki" - że wszystkie role wykonują kolędnicy. To musi być zaznaczone w tonie i w formie. A więc nie chodzi wcale o udawanie Maryi, Josepha lub Aniołów, lecz o to, jak się te postacie w wyobraźni ludowej załamują, jak wyglądają przepuszczone przez pryzmat uczuciowy ludu wiejskiego, oczywiście epoki minionej. Zgodnie z taką koncepcją za defekt przenigdy nie mogą być uważane właściwości ludowej interpretacji scenicznej, jako to: pewna surowość wyrazu, rytmika i melodyka recytacji, zupełnie od miejskiej odmienna albo też skłonność do upraszczania wszelkich zawiłości. Stąd też postacie sceniczne "Pastorałki" nazwał Schiller w Reducie w 1923 roku "rzeźbami z chleba". Muszą więc te rzeźby - powiada Schiller - posiadać zapach wiejskiego chleba. Oto cały sekret.
Czy takie właśnie postaci ujrzą Państwo w wyobraźni słuchając realizacji, złożonej z samych kolęd i pieśni, bez kolejnych scen dramatycznych? Na powtórzenie zrealizowanej w 2007 przez nieodżałowanego Krzysztofa Zaleskiego "Pastorałki".
Zapraszamy!
***
"Pastorałka" - misterium ludowe w układzie Leona Schillera z muzyką Leona Schillera i Jana Maklakiewicza.
Adaptacja i reżyseria Krzysztofa Zaleskiego, opracowanie muzyczne Jacka Urbaniaka. Realizacja Andrzeja Brzoski.
Występują m. in.: Maria - Agnieszka Judycka, Joseph - Wojciech Machnicki, Maścibrzuch - Damian Damięcki, Korydon - Grzegorz Małecki, Bartos - Mariusz Benoit, Herod - Jan Pęczek, Herodowa - Joanna Jeżewska, Rabin - Stanisław Brudny.
Aktorom towarzyszą zespoły Ars Nova i Subtilior Ensemble.