Teherańskie ulice pełne są wymalowanych dziewczyn

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:20
Tam raj niezwykle łatwo zamienia się w piekło. - To kraj kontrastów, gdzie spotyka się to, co najlepsze i najgorsze na świecie - ocenia Marek Kęskrawiec, autor niezwykłego reportażu "Czwarty pożar Teheranu".
Audio
Czwarty pożar Teheranu fragment okładki
"Czwarty pożar Teheranu" fragment okładkiFoto: mat.promocyjne

Jak przyznaje, jadąc po raz pierwszy do Iranu w 2008 roku, wiedział o tym kraju tylko tyle, ile opowiadają światowe media. Ich wyrywkowe wiadomości z "ostatniej chwili” ukazują go jako miejsce, gdzie ludzie marzą o wysadzeniu się w powietrze w terrorystycznym zamachu atomowym, najlepiej pośrodku Waszyngtonu czy Tel Awiwu.
W ocenie Marka Kęskrawca w Iranie bardzo wielu jest ludzi, którzy mają już dość systemu, rządzącego krajem.  - Jednoczenie ogromna grupa chce utrzymania status quo i jest ona uzbrojona, więc trudno z nią dyskutować - podkreśla gość "Świata młodych".
Co go zaskoczyło? Fakt, że w Iranie prawie wszyscy mają dostęp do telewizji satelitarnej, co stoi w sprzeczności z naszym wyobrażeniem o "państwie zamkniętym". Ponadto, według badań Instytutu Gallupa, Irańczycy to społeczeństwo otwarte na świat Zachodu, w stopniu porównywalnym tylko do Libańczyków i Turków. Egipt czy, uważana za sprzymierzeńców Ameryki, Arabia Saudyjska są daleko z tyłu.
Marek Kęskrawiec pokazuje Iran, w którym cienka linia oddzielająca dozwolone od zabronionego jest w ciągłym ruchu. Serdeczność, gościnność i umiłowanie poezji sąsiadują tam z okrucieństwem i lękiem. Kraj przeciwieństw: tu młoda dziewczyna, mknąc na rolkach przez osiedle Ewin, zrzuca odważnie chustę z włosów, a kilometr dalej znajduje się więzienie, pod którym zrozpaczone matki czekają na wieści o swoich dzieciach. Na zakazanym cmentarzu Chawaran pod stopami gniją szczątki tysięcy "wrogów rewolucji", a po drugiej stronie miasta lśnią światła autostrad, apartamentowców, centrów handlowych, salonów piękności i parków, gdzie młodzież organizuje nielegalne koncerty hip-hopowe.
Do wysłuchania rozmowy zaprasza Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Czułość przedmiotów martwych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 18:06
Swoich bohaterów Mikołaj Łoziński traktuje z wyrozumiałością i empatią, ale nie boi się też opowiadać o sprawach bolesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o piracie stepowym

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:58
Kiedy go chrzczono, od świecy zapaliła się szata popa. Mieszkańcy stepowego Hulajpola uznali, że na świat przyszedł antychryst…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwegia w rękach gangów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 10:00
Zapraszamy na rozmowę z Kjetilem Stensvikiem Ostlim - norweskim dziennikarzem i pisarzem o jego reporterskiej książce "Policjanci i złodzieje".
rozwiń zwiń