Trzydzieści lat temu odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. Z tej okazji na antenie Dwójki wybitne postaci życia publicznego wspominały czerwiec 1989 roku.
- Z paryskiej perspektywy patrzyliśmy na pierwsze próby pieriestrojki Gorbaczowa bardzo sceptycznie. Uważaliśmy, że to gra pozorów mająca na celu omotanie, uwiedzenie Zachodu. Kiedy zaczęła się w Polsce odwilż 1988 roku i doszło do rozmów opozycji z komunistami przy Okrągłym Stole, patrzyliśmy na to przez ten sam pryzmat – opowiadał Andrzej Mietkowski. - Komuniści byli dla nas ludźmi niegodnymi zaufania, więc uważaliśmy, że skoro prowadzą rozmowy z niekompletną reprezentacją opozycji to tylko dlatego, że zmusiły ich do tego okoliczności. Jeśli te okoliczności ustąpią, wszystkie podjęte ustalenia przestaną być dla nich obowiązujące. Wybory 4 czerwca były dla nas wstrząsem – wspominał gość audycji.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnych odcinków audycji, w której swoimi wspomnieniami dzielili się również: Czesław Bielecki – architekt, publicysta i polityk, działacz opozycji w PRL, poseł na Sejm III kadencji; Wiesław Johann - prawnik, w latach 80. obrońca w procesach politycznych; prof. Wojciech Roszkowski - historyk, ekonomista, autor wielu książek na temat dziejów Polski w XX i XXI wieku oraz Ludwika Wujec - fizyk, urzędniczka samorządowa i działaczka opozycji.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 3-7.06.2019
Godzina emisji: 12.45
mko/pg