Elżbieta Sikora: grupa KEW była jedną z najlepszych decyzji w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 13:00
- Czuliśmy się trochę niedoceniani, trochę przytłoczeni szkołą polską, tymi już znanymi bardzo figurami polskiej muzyki. Wszystkich oczywiście podziwialiśmy, ale my też chcieliśmy pokazać, że coś potrafimy. Wydawało nam się, że jesteśmy dużo bardziej nowocześni, że trochę inaczej patrzymy na dzisiejszą muzykę - mówiła w Dwójce eksczłonkini grupy kompozytorskiej Krzysztofa, Elżbiety i Wojciecha.
Audio
  • Elżbieta Sikora o latach dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o czasach studenckich w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o wyprawie autostopem do Paryża w roku 1968 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o pracy kompozytorskiej w okresie warszawskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o życiu w Paryżu po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego "Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: B.Barczyk/mat. prasowe PWM

Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Elżbieta Sikora - kompozytorka od lat dzieląca swój czas między Polskę i Francję. Urodziła się w 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-70 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu, w Groupe de Recherchers Musicales, pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i Francoisa Bayle’a. W 1973 roku, jako studentka kompozycji warszawskiej PWSM, założyła wraz z dwoma kolegami Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim grupę kompozytorską KEW.

- Mimo, że nasza współpraca trwała tak naprawdę tylko dwa lata, to do dzisiaj jesteśmy jakiś symbolem, znakiem wywoławczym. Ta grupa to była chyba jedna z najlepszych decyzji, jakie w życiu podjęłam - wspominała Elżbieta Sikora.

Od 1981 roku artystka mieszka we Francji. Zdobyła wiele nagród kompozytorskich, była profesorem Konserwatorium w Angoulême, gdzie prowadziła zajęcia z kompozycji muzyki elektroakustycznej oraz warsztaty dźwiękowe. W 1995 roku Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie wystawił kompozycję Elżbiety Sikory "Wyrywacz serc" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Z kolei opera "Madame Curie" miała prapremierę 15 listopada 2011 roku w Sali UNESCO w Paryżu. Polskie prawykonanie odbyło się 25 listopada tego samego roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2014 roku otrzymała medal Gloria Artis Ministerstwa Kultury. Elżbieta Sikora była w latach 2011-2017 dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Jej utwory wydawane przez PWM i Chant du Monde są wykonywane na całym świecie. Wiele z nich ukazało się na płytach.

W trakcie Dwójkowej gawędy Elżbieta Sikora wspominała m.in. swe dzieciństwo i czasy studenckie.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)

Data emisji: 21-25.10.2019

Godzina emisji: 12.45

pg/am

Czytaj także

Elżbieta Sikora. Twórczość i technologia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 17:00
- Dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe, że mogą to robić właściwie wszyscy - mówiła w Dwójce Elżbieta Sikora, jedna z pierwszych i najwybitniejszych kompozytorek polskiej muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
rozwiń zwiń