Andrzej Pągowski: po zrobieniu plakatu dla Hanuszkiewicza moje ego urosło

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2025 13:00
- Gdy przyszedłem do Teatru Narodowego z projektem plakatu do "Męża i żona" Fredry, Hanuszkiewicz wziął go ode mnie i zniknął. Jak wrócił, powiedział, żeby usunąć z plakatu nazwę teatru. Po latach dowiedziałem się, o co chodziło. Hanuszkiewicz pokazał plakat m.in. Gustawowi Holoubkowi, który grał wtedy w Narodowym, a ten na to: Adamie, "dupa" w Narodowym? Nie chcąc więc rezygnować z plakatu, Hanuszkiewicz kazał usunąć "Teatr Narodowy" - mówił w Dwójce Andrzej Pągowski.
Andrzej Pągowski
Andrzej Pągowski Foto: Tytus Żmijewski/PAP

Nasz bohater twierdzi, że jest jak kulka we fliperze. Przy czym w ruch puszczają tę kulkę zawsze inni twórcy, choćby Kieślowski, Wajda, Holland czy wielu, wielu innych. Jego główny zadaniem jest zaś zebrać jak najwięcej punktów. Czyli, na przykład, jak najlepiej zareklamować film. Albo spektakl teatralny.

Andrzej Pągowski - przeciwnik papierosów i przyjaciel Krzysztofa Kieślowskiego

Pierwszym niestudenckim plakatem w dorobku Andrzeja Pągowskiego była współpraca z Adamem Hanuszkiewiczem przy spektaklu "Mąż i żona" na podstawie Aleksandra Fredry w Teatrze Narodowym (1977). Artysta został wtedy zauważony i dostał kolejną propozycję, tym razem od filmowców - chodziło o film "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego.

POSŁUCHAJ:

Andrzej Pągowski #1. Dzieciństwo i poskromienie "małego tajfuna" <<<

Andrzej Pągowski #2. Poznań i Warszawa <<<

Andrzej Pągowski #3. Teatr <<<

Andrzej Pągowski #4. Życie zawodowe <<<

Andrzej Pągowski #5. Nagrody <<<

- Jeżeli swój pierwszy plakat robi się dla Hanuszkiewicza, a potem dostaje się tyle nagród, to czemu nie czuć się wielkim? To było przyjemne dla mojego ego, które wtedy już się kształtowało. Wtedy spotkałem też Krzysztofa Kieślowskiego. Zadzwonił do mnie już po tym, jak zrobiłem plakat do "Amatora". Umówiliśmy się w kawiarni Telimena na Krakowskim Przedmieściu. Zawsze powtarzam, że mogłem go bardzo nie polubić, ponieważ palił strasznie dużo papierochów. Ja tymczasem byłem przekonany, że całując dziewczynę, nie można palić, bo jest to ohydne zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Gdy jednak zaproponował mi współpracę do końca życia i jeden dzień dłużej, zgodziłem się - wspominał gość Dwójki.

Setki plakatów, okładek, ilustracji...

Andrzej Pągowski to wybitny rysownik, malarz, twórca plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych, autor projektów okładek płyt, książek, znaczków i kartek pocztowych, ilustracji książkowych, czołówek telewizyjnych, teledysków oraz scenografii teatralnych i telewizyjnych. Artysta stworzył również gwiazdy w Alei Gwiazd w Łodzi oraz murale - między innymi - w Łodzi, Oświęcimiu i Warszawie.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Opracowanie: Jakub Kukla

Data emisji: 21-25.07.2025

Godz. emisji: 12.45

pg/k


Czytaj także

Pągowski: polski plakat filmowy jest beznadziejny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 09:00
- Mówię o tym, co jest teraz. Na 80-lecie Andrzej Wajda się zorientował, że nie ma plakatu do "Zemsty” albo "Pana Tadeusza". Powiedziałem mu, że tego już nikt nie zbiera - mówił w Dwójce wybitny grafik, czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Pągowski – to moi zleceniodawcy ukształtowali mnie jako artystę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 23:59
– Gdyby nie ludzie, których spotykałem w życiu, którzy dawali mi wyzwania i szanse, nie byłoby mnie jako artysty – mówi Andrzej Pągowski. Słynny plakacista był gościem Agnieszki Szydłowskiej w audycji "Ludzie".
rozwiń zwiń