Witold Giersz: animowanie życia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 18:00
W tym tygodniu gościem "Zapisków ze współczesności" jest Witold Giersz urodzony w 1927 reżyser, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych. Jeden z najciekawszych i najwybitniejszych polskich twórców animacji.
Audio
  • Witold Giersz wspomina dzieciństwo i lata okupacji niemieckiej spędzone w Sosnowcu
  • Witolda Giersza wspomnienia z lat tużpowojennych: matura, próby podjęcia studiów, fascynacja rysunkiem i podjęcie pracy w studiu filmów animowanych w Bielsku-białej
Witold Giersz
Witold GierszFoto: nowehoryzonty.pl

Pracę w filmie animowanym Giersz rozpoczął w 1953 r. w Bielsku-Białej jako asystent reżysera i animator. Debiutował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w 1956 r. filmem "Tajemnica starego zamku". Od 1958 roku związał się ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród na światowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie, Oberhausen, Melbourne, Edynburgu, Santa Barbara, Cannes.
Jego najwybitniejsze filmy to malowane techniką olejną animacje "Mały western", "Czerwone i czarne", "Koń", "Pożar" oraz lalkowy, zrealizowany wspólnie z Ludwikiem Perskim film "Oczekiwanie".


W roku 2012 powstał film dokumentalny o życiu i twórczości Witolda Giersza w reżyserii Macieja Kura pt. "Witold Giersz - Sztuka Animacji", który miał premierę na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Artysta pracuje teraz nad animacją inspirowaną rysunkami naskalnymi.        

W pierwszym odcinku Zapisków ze współczesności Witold Giersz wspomina dzieciństwo i lata okupacji niemieckiej spędzone w Sosnowcu.

"Zapiski ze współczesności", od poniedziałku do piątku o 11.45.

Czytaj także

Witold Giersz: Animator największy z wielkich

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:21
- To człowiek, który jest nie tylko klasykiem polskiej, ale i światowej animacji - mówi Jerzy Armata o tegorocznej retrospektywie na Nowych Horyzontach.
rozwiń zwiń