62. festiwal "Warszawska Jesień" na antenie Dwójki
Podczas koncertu otwarcia Zygmunt Krauze wykonał swój III Koncert fortepianowy "Okruchy pamięci". - Ten utwór dotyczy mojej przeszłości i tego, co jest wokół mnie. Opowiada o stosunku emocjonalnym do czasu, który przeszedł, i który przeżyłem wspólnie z moimi bliskimi.
Kompozytor podkreślił, że jego utwory zawsze o czymś opowiadają. Jako przykład podał utwór Exodus 2016, który opowiada o emigrantach z Afryki Północnej oraz Deklarację, która zabrzmiała w ubiegłym roku na festiwalu Sacrum Profanum. - W tym ostatnim utworze użyłem Deklaracji Praw Człowieka ONZ. Zadziwiające, że ten tekst, pisany w 1946 roku jest aktualny i nie w całości wykonany do dziś. To jest mój bunt, moja złość, moja niezgoda, że żyjemy w świecie, o którym na papierze napisaliśmy, że będzie piękny, ale za mało robimy, żeby taki był.
Wspomnienia Zygmunta Krauzego
Zygmunt Krauze mówił ponadto o uczuciach, które towarzyszą mu podczas wykonywania swoich dzieł oraz perkusyjnym eksperymencie, który zastosował w III Koncert fortepianowy "Okruchy pamięci". O tym dziele opowiadał też perkusista Miłosz Pękala.
W audycji rozmawialiśmy również z Magdaleną Długosz, której utwór Na krawędzi Światła został prawykonany podczas koncertu inaugurującego festiwal Warszawska Jesień oraz muzykiem Michałem Pawełkiem.
***
Rozmawiała: Beata Stylińska
Goście: Zygmunt Krauze, Miłosz Pękala, Magdalena Długosz oraz Michał Pawełek
Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 20.26
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
bch/at