"Ucho igielne" to - jak mówi autor Wiesław Myśliwski - ostatnia jego powieść. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim o zderzeniu niemodnej starości z modną młodością, o miłości, która nie zważa na wiek i o pamięci, która "służy w równym stopniu zapominaniu, na szczęście". Przypominamy rozmowę z Wiesławem Myśliwskim o jego powieści.
>>> [Jerzy Radziwiłowicz czyta w Programie 1 Polskiego Radia wybrane fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne".]
Autor wspomina, że kiedy był młody wróżyła mu cyganka. Przyznaje, że ta scena znalazła się w powieści i odczucia młodego bohatera były takie, jak jego przed laty.
Wiesław Myśliwski wspomina, że jak miał 17 lat to nie myślał o starości. - To była tak odległe, że przez głowę mi nie przeszło, że to może mnie dotyczyć - mówi dwukrotny laureat literackiej nagrody NIKE. Więc o całej sprawie zapomniał. Po "Ostatnim rozdaniu" miał już nie pisać. Ale nie tak dawno obudził się ze wspomnieniem tego zdarzenia. - I pomyślałem, że skoro mnie to po tylu latach się przypomniało, to może coś w tym jest, może jest w tym jakaś zachęta, żeby napisał jeszcze jedną książkę - mówi Magdzie Mikołajczuk.
Zwraca uwagę, że obecnie zapanował kult młodości, który jest dość świeży. - Człowiek starzeje się wewnątrz, ale my tego nie dopuszczamy uważając, że ciało jest ważniejsze od rozumu - zauważa. W jeszcze nie tak odległej przeszłości, nie mówiąc o starożytności, szacunkiem cieszyli się ludzie starzy, bo to oni byli pamięcią społeczeństwa.
Wiesław Myśliwski mówi też o mowach pogrzebowych pisanej na zamówienie, o świetnej nalewce i wyjaśnia, dlaczego cieszą go sukcesy polskich siatkarzy, choć do sportu ma krytyczny stosunek.
Posłuchaj całej rozmowy. W audycji także Tadeusz Lewandowski recenzuje książki na Mikołajki.
***
Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 21.11
ag