Poetycka droga Tadeusza Dąbrowskiego. "Pisać zacząłem w szkole podstawowej"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 13:00
Pierwsze satyry pisał już jako siedmiolatek. Do twórczości literackiej pchnęło go uczucie... do szkolnej wychowawczyni. - Tadeusz Dąbrowski to poeta, eseista i krytyk literacki. W "Zapiskach ze współczesności" opowiedział m.in. o swoich literackich początkach oraz o dzieciństwie pełnym magicznych i ważnych poetycko wspomnień. 
Tadeusz Dąbrowski  otrzymał szczególne wyróżnienie od Tadeusza Różewicza  Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej. Samego Dąbrowskiego określano tym, który wraca do Różewicza. Poeta jest również autorem kilku artykułów o Różewiczu (np. O tym Różewiczu, jak chcę go myśleć).
Tadeusz Dąbrowski otrzymał szczególne wyróżnienie od Tadeusza Różewicza – "Małe Berło" Fundacji Kultury Polskiej. Samego Dąbrowskiego określano tym, który "wraca do Różewicza". Poeta jest również autorem kilku artykułów o Różewiczu (np. "O tym Różewiczu, jak chcę go myśleć").Foto: Michal Wozniak/East News

Tadeusz Dąbrowski – poeta, krytyk, dyrektor artystyczny festiwalu literackiego Europejski Poeta Wolności. Jest też laureatem wielu nagród literackich. Wśród nich jedną z ważniejszych w jego dorobku jest m.in. Nagroda Kościelskich za zbiór wierszy "Czarny kwadrat", w której jury zauważyło "oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych". Jak pamięta siebie z dzieciństwa? Co skłoniło go do pisania? 

Posłuchaj
14:39 _PR2 (mp3) 2024_09_16-12-45-07.mp3 Tadeusz Dąbrowski o swoim dzieciństwie i młodości (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:05 Dwójka zapiski 17.09.2024.mp3 Tadeusz Dąbrowski wspomina okres studiów w Gdańsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

14:53 _PR2 (mp3) 2024_09_18-12-44-48.mp3 Tadeusz Dąbrowski o czasach studenckich cz. 2 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:05 Dwójka zapiski 19.09.2024.mp3 Tadeusz Dąbrowski wspomina swoje poetyckie wyjazdy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:35 Zapiski ze współczesności 2024_09_20-12-45-58.mp3 Tadeusz Dąbrowski o tym, jak poezja wpłynęła na jego życie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

Zakorzenione wspomnienia 

- Mam w sobie obraz sali, najpewniej porodowej, wypełnionej wielkim światłem i płachtami materiału falującymi na wietrze niczym skrzydła anioła. Prawdopodobnie wmówiłem to sobie, ale z drugiej strony czy reszta naszych wspomnień jest obiektywna? Przecież wszystkie z nich są rodzajem kompromisu między tym, co się zdarzyło, a późniejszą racjonalizacją. Są rodzajem manipulacji jakąś literaturą. Podtrzymuję w sobie jednak wiarę, że mój mózg zatrzymał obraz pierwszych godzin po urodzeniu - móiwł w "Zapiskach ze współczesności" Tadeusz Dąbrowski.

Czytaj także:

Młodość w Pasłęku

- Większość wczesnej młodości spędziłem w miasteczku Pasłęk niedaleko Elbląga. Mieszkałem tam aż do matury. Moi rodzice przenieśli się tam z Trójmiasta. Pasłęk dał mi wszytko to, co prowincja może dać najlepszego. W tym bliskość natury - onjeżdżałem rowerem okoliczne miejscowości i w każdej wolnej chwili jeździłem z ojcem na ryby. Pasłek dał mi też mnogość zainteresowań. Korzystałem ze wszystkich możliwych kół zainteresowań w domu kultury, w którym pracowała moja mama. Małe miasteczko dało mi też głód wielkiego świata i tego, co za rogiem. Głód przekraczania granic - geograficznych, obyczajowych i siebie. Doświadczania dobra i zła na prawdziwym ringu wartości - mówił w Programie 2 Polskiego Radia. 

"Jako siedmiolatek napisałem pierwsze wiersze"

- To właśnie w tym małym miasteczku zacząłem pisać. Bardzo wcześnie, bo w szkole podstawowej. Jako siedmiolatek napisałem pierwsze wiersze. Do tej pory mam zeszyt z wykaligrafowanymi teścikami. Pierwszym impulsem do ich napisania był erotyzm. W pierwszej czy drugiej klasie szkoły podstawowej miałem młodą wychowawczynię, panią Basię. Byłem w niej szaleńczo zakochany. Robiłem wszystko, żeby skupić na sobie jej uwagę. Jedną z form zaznaczenia obecności i przypodobania się jej, było pisanie wierszy. Pisałem rodzaj satyr, paszkwili na życie szkolne. Byłem dosyć spostrzegawczym obserwatorem tego, co się dzieje wokół. Rymowanki dotyczyły np. pań sprzątających. Pani Basia była zachwycona i po latach milo wspominała moje zaangażowanie - wspominał w "Zapiskach ze współczesności". 


***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Tadeusz Dąbrowski (poeta, krytyk, dyrektor artystyczny festiwalu literackiego Europejski Poeta Wolności)

Data emisji: 16-20.09.2024

Godz. emisji: 12.45

zch/am

Czytaj także

"On wiedział, że zginie". Tadeusz Gajcy i głos zza granicy śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:59
Miał zaledwie 22 lata, kiedy – dokładnie 80 lat temu, 16 sierpnia 1944 – zginął w powstaniu warszawskim. Na kilka miesięcy przed śmiercią napisał niezwykły wiersz, w którym zwracał się do "do potomnego". – Wiedział, że jego życie jest skończone – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca Bronisław Maj o tym nieco zapominanym wielkim poecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mama urodziła mnie po raz drugi". Jerzy Ficowski o wojennym cudzie i długu wobec zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 06:01
– Mama postanowiła mnie ratować. Ale jak dotarła do tego Niemca? Nie wiadomo. Gdzie były straże? Gdzie były rolki drutu kolczastego przed wejściem? – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Jerzy Ficowski, przywołując dramatyczny epizod z czasów II wojny. We wspomnieniach tego poety zachowały się historie o niezwykłym ocaleniu, ale i o tych, których zgładzono, a którym nie można było pomóc.   
rozwiń zwiń