Rasa Rimickaite i pierwsze wrażenia z Polski. "Kraj anten satelitarnych, aptek i sklepów z butami"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 13:00
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Rasa Rimickaite opowiedziała nam m.in. o swoich początkach z Polską
Rasa Rimickaite opowiedziała nam m.in. o swoich początkach z PolskąFoto: Dorota Gacek/Polskie Radio

Rasa Rimickaite jest absolwentką Uniwersytetu Wileńskiego i Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Aktywnie przyczyniła się do rozwoju współpracy polskiego i litewskiego PEN Clubu, Międzynarodowych Seminariów Translatorskich, prezentacji litewskich twórców w Polsce. W audycji "Zapiski ze współczesności" wspominała m.in. o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z Polską.

Posłuchaj
14:52 Zapiski ze współczesności 2024_11_05-12-44-55.mp3 Rasa Rimickaite o losach swojej rodziny w czasie, gdy Litwa była jedną z republik Związku Radzieckiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:41 Zapiski ze współczesności 2024_11_04-12-45-03.mp3 Rasa Rimickaite o dzieciństwie spędzonym w Kownie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:57 Zapiski ze współczesności 2024_11_06-12-44-49.mp3 Rasa Rimickaite o początkach z Polską (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:39 Zapiski ze współczesności 2024_11_07-12-45-08.mp3 Rasa Rimickaite o pracy w Redakcji Litewskiej Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:40 Dwójka zapiski 8.11.2024.mp3 Rasa Rimickaite o ważnych dla niej ludziach na Litwie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

  

Planowanie wyjazdu

Rasa Rimickaite zdradziła, że podczas studiów pojawiały się różne oferty na wyjazdy do kilku krajów. Myślała nad Oxfordem, Izraelem czy Gruzją. Jej rodzice nie chcieli jednak o tym słyszeć. Kiedy jednak pojawiła się oferta wyjazdu do Polski, sama podjęła decyzję. - Zobaczyłam w końcu ogłoszenie o wyjeździe do Polski dla chętnych nauki języka. Zgłosiłam się i nic nie mówiłam rodzicom. Powiedziała dopiero dzień przed wyjazdem. Pamiętam, że były wtedy jakieś urodziny bądź inna impreza - opowiedziała.

- Cała rodzina siedziała przy ogromnym stole. Kiedy wszyscy się dowiedzieli, to nie byli zadowoleni. "Jaka Polska?!" - wspomniała.

✨ Z radością informujemy, że tegoroczną laureatką Nagrody im. Vincenza jest Rasa Rimickaitė, kulturoznawczymi i...

Opublikowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie Poniedziałek, 28 października 2024

Pierwsze wrażenia z Polski

Po raz pierwszy Rasa Rimickaite przyjechała do Polski na początku lat 90.. - Pamiętam, że kiedy przyjechaliśmy do Polski, to zwróciłam uwagę, że w Warszawie było bardzo dużo talerzy satelitarnych, aptek i sklepów z obuwiem. I tak mi się skojarzyła Polska - przyznała.

Kolejny raz znalazła się w Sejnach - miejscowości tuż przy litewskiej granicy. - W ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur i narodów" poznałam ludzi i zdziwiłam się. Wybierałam się do Oxfordu, chciałam jechać do Paryża, a tuż pod granicą znalazłam to, czego szukałam daleko - oceniła.

Teatr i literatura

Właśnie w ośrodku w Sejnach bohaterka "Zapisków ze współczesności" zaznajomiła się z polską kulturą. - Poznałam od razu najciekawszych ludzi i myślałam, że cała Polska taka jest (…) Oglądałam spektakle, które tam powstawały. Był to teatr amatorski, ale pobudzał emocje. Poznawałam także lektury - powiedziała.

Czytaj także:

Po wyjazdach Rasa Rimickaite podjęła pracę na Litwie. Panowała tam jednak duża bieda. Z pomocą przyszedł jej profesor z Uniwersytetu Wileńskiego, który namówił ją na kontynuowanie kariery naukowej. - Miałam wspaniałego profesora Algisa Kalede, który nie tylko był znawcą literatury polskiej, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem i pomagał ludziom. Byłam po studiach i pracowałam w Międzynarodowym Instytucie Teatralnych, zarabiałam dziennie na butelkę mleka i kajzerkę. Profesor namówił mnie na konkurs na stypendia. Wygrałam go i wyjechałam do Polski - wspominała Rasa Rimickaite.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Rasa Rimickaite (była attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce)

Daty emisji: 4-8.11.2024

Godz. emisji: 12.45

dz/wmkor/pg

Czytaj także

Magdalena Małecka: w "Dziadach" najważniejsze jest słowo i wspaniałe aktorstwo

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 17:00
- Wiele prawdziwych postaci to pierwowzory bohaterów "Dziadów". Najważniejsze jest słowo, będziemy mieć wspaniałych aktorów. Jako senatora zobaczymy Arkadiusza Janiczka, jako panią Rollison Sławomirę Łozińską, oni pokażą swoje interpretacje tego tekstu - mówiła w Dwójce reżyserka Magdalena Małecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sytuacja w Europie Wschodniej. Tomas Venclova: żaden kraj nie jest skazany na totalitaryzm

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 11:22
- Miałem trzy lata, kiedy Hitler wtargnął do Związku Sowieckiego i tym samym do Litwy, która była wówczas anektowana. To moje pierwsze świadome wspomnienia. Niestety wygląda na to, że moje ostatnie świadome wspomnienia też mogą być w tym samym duchu - powiedział w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta, prozaik i eseista.
rozwiń zwiń