Jak Rosjanin odkrył Żelazową Wolę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 19:00
Milij Bałakiriew kochał muzykę Chopina. Postanowił więc odwiedzić miejsca zwiazane z Chopinem. Gdy dotarł do Żelazowej Woli, załamał ręce...

Nazwisko Milija Bałakiriewa (1837–1910) przywoływane było w Roku Chopinowskim z wdzięcznością: to dzięki jego inicjatywie udało się zwrócić uwagę Polaków na Żelazową Wolę. W 1891 roku rosyjski kompozytor wybrał się z pielgrzymkąa do miejsca urodzenia Chopina - kompozytora, którego szczerze podziwiał. Okazało się, że budynki są w opłakanym stanie, a ich ówczesny właściciel nie troszczy się o nie wcale. Gdy jednak zaproponowano mu wykupienie zarówno zachowanej oficyny jak i terenu, na którym się znajdowała, właściciel Żelazowej Woli zażądał ceny bardzo wygórowanej, wietrząc w tym świetny interes. Dzięki wspólnym staraniom Bałakiriewa i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w roku 1894 odsłonięto jednak na terenie Żelazowej Woli pomnik Fryderyka Chopina, pierwszy na ziemiach polskich.

Milij Bałakiriew, sam wybitny kompozytor, dziś najwyżej ceniony jest chyba za swoje dzieła symfoniczne; jego muzyka fortepianowa uważana jest (nie do końca słusznie) za epigońską względem Chopina.

Osobowość Bałakiriewa, duchowego przywódcy Potężnej Gromadki, musiała jednak być silna, bo jego podopieczny, Siergiej Liapunow (1859–1924) całe życie usiłował się od niej uniezależnić. Po śmierci nauczyciela dokończył jego II Koncert fortepianowy, sam jednak postanowił trochę poeksperymentować z formą.
O związkach Chopina, Bałakiriewa i Liapunowa opowiemy co nieco w najbliższym "Głębokim słuchaniu".
Zaprasza Adam Suprynowicz

 

Program

 

Sergiusz Liapunow Koncert skrzypcowy d-moll op. 61

Wyk. Maxim Fedotov – skrzypce, Rosyjska Orkiestra Filharmoniczna, Dmitri Yablonsky - dyrygent

Milij Bałakiriew / Sergiusz Liapunow II Koncert fortepianowy Es-dur op. pośm.

Wyk. Malcolm Binns – fortepian, The English Northern Philharmonia, David Lloyd-Jones - dyrygent

5 marca (sobota), godz. 10:30



Zobacz więcej na temat: chopin Fryderyk Chopin
Czytaj także

Zilberstein o Bałakiriewie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 14:00
Rozmowa Klaudii Baranowskiej z wybitną rosyjską pianistką, uczestniczką tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa"
rozwiń zwiń