Dawid Grosman: pisarz powinien kierować się pychą

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 14:00
- Namiętnością pisarza jest opowiadanie frapujących historii. Większość z nich została już jednak opowiedziana, a użyte przy tym słowa dawno okrzepły. Dlatego warto wymyślać zupełnie nowe sposoby opowiadania - mówił w Dwójce wybitny izraelski pisarz Dawid Grosman.
Audio
  • Dawid Grossman: pisarz powinien kierować się pychą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dawid Grossman
Dawid GrossmanFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Wojna, ból, utrata, pamięć - to główne tematy powieści Dawida Grosmana. I jeszcze język, bo - jak czytamy w jednej z jego książek - "nie można zbawić świata za pomocą języka, cierpiącego na słoniowaciznę, trzeba znaleźć inną gramatykę, inne pióro." Związek języka z tematyką nie jest tu przypadkowy.

- Są historie, których nie sposób opowiedzieć w tradycyjny sposób. Dla opisania doświadczenia wojny już Homer czy Hezjod poszukiwali nowego języka. To tak skrajny przejaw rzeczywistości, że zwyczajne słowa nie wystarczają - wyjaśniał Dawid Grosman w rozmowie z Andrzejem Franaszkiem. Ta deklaracja ma w przypadku izraelskiego pisarza nie tylko wymiar artystyczny, lecz także osobisty, biograficzny. Osiem lat temu stracił on bowiem na wojnie syna, a doświadczeniu temu dał wyraz w powieści "Poza czasem".

- Z całego świata napływały kondolencje, także od wybitnych pisarzy. I wszyscy twierdzili, że brakuje im słów. Mi też słowa wydawały się wtedy za wąskie. Chciałem wyć do utraty głosu, biec na koniec świata - wspominał Dawid Grosman. - Po pewnym czasie poczułem jednak, że muszę znaleźć odpowiednie słowa i używając ich dać wyraz temu doświadczeniu. Myślę, że to czyni nas ludźmi -  potrzeba nazywania otaczającej nas rzeczywistości i w ten sposób nawiązywania z nią kontaktu - podkreślił.

A czym jest dla Dawida Grosman "dom"? Dlaczego w przeciwieństwie do Amosa Oza uważa, że  ciekawość jest ważniejsza od współczucia i poczucia humoru? I czemu twierdzi, że pisarze są w sposób szczególny predestynowani do aktywności politycznej? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Dwukropek", którą przygotował Andrzej Franaszek. Rozmowę z Dawidem Grosmanem tłumaczył Artur Zapałowski.

mm, pg

Zobacz więcej na temat: Izrael literatura
Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Orlev: polski przekład to oryginał moich książek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
– Znaczenia wielu słów, które pisałem po hebrajsku, miały w mojej pamięci korzenie i asocjacje słów polskich – mówił w Dwójce izraelski pisarz Uri Orlev, autor książek "Wyspa na ulicy Ptasiej" oraz "Biegnij, chłopcze, biegnij". Film na podstawie tej drugiej powieści wszedł niedawno na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amos Oz - listonosz, który pisze na kopertach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 20:00
– Nie jestem urodzonym na nowo człowiekiem. Noszę w sobie ból, rozczarowania, tęsknoty i nadzieje moich rodziców oraz dziadków – powiedział izraelski pisarz, eseista i publicysta Amos Oz, gdy gościł w Krakowie na drugim Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń