- Józef Czapski zostawił za sobą malarstwo, dzienniki, rodzinne Przyłuki i tytuł hrabiowski. Zastąpiły je wojna, tułaczka i Starobielsk - opowiadał gość audycji "Dwukropek". - Dopiero w Maisons-Laffitte odkrył miniaturę swego utraconego świata - dodała.
Jak zauważyła prowadząca audycję Dorota Gacek, Czapski i Giedroyc to bohaterowie typowi dla pisarstwa Magdaleny Grochowskiej - poszukujący, otwarci na zmiany, "dwukropkowi". - To ludzie pozostający w nieustannym ruchu, do którego zmusiła ich historia. Ale właśnie dzięki temu ruchowi są zdolni owej historii stawiać opór. Nie są wobec niej bezwolni - mówiła autorka. Przypomniała, że ludzie, którzy - jak Jerzy Giedroyc, Józef Czapski czy Jan Strzelecki - doświadczyli dramatu II wojny światowej, zmuszeni byli dokonywać strasznych wyborów. Podkreśliła zarazem, że my także stajemy przed podobnymi dylematami, choć może w mniej dramatycznych okolicznościach.
W audycji mowa była ponadto mowa o przyczynach, dla których drogi Czapskiego i Giedroycia rozeszły się. - Ponoć pewnego dnia Czapski, patrząc przez okno na Gierdoycia przemierzającego ogród, powiedział: "To już nie jest człowiek. To idzie "Kultura" - opowiadał gość Dwójki.
W audycji wysłuchaliśmy też unikatowych wypowiedzi bohaterów Magdaleny Grochowskiej z archiwum Polskiego Radia: Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego, prof. Marii Ossowskiej i Jana Strzeleckiego.
Przypominamy, że jej zbiór reportaży "Wytrąceni z milczenia" zajął trzecie miejsce w ubiegłorocznym plebiscycie słuchaczy Dwójki "25 książek na 25-lecie".
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący: Dorota Gacek
Goście: Magdalena Grochowska
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji: 18.00
mm/aj