Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta
W 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta zaprosilismy słuchaczy na literacko-dokumentalną opowieść o ostatnich miesiącach życia poety.
"Nazwać świat … Nikt z nas naprawdę nie wie, jaka jest cena, którą płaci Poeta za ten dar. A płaci całym swoim życiem, przez siedemdziesiąt cztery lata, ich daremnym szczęściem, udręką cierpienia; trawiony bezdomnością i bólem, radością i rozpaczą" - tymi słowami Piotr Kłoczowski żegnał Zbigniewa Herberta na Cmentarzu Powązkowskim.
20. rocznica śmierci Herberta w radiowej Dwójce
Poeta zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Dokładnie w 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta wysłuchaliśmy wspomnień żony poety Katarzyny Herbertowej oraz przyjaciół i znajomych, którzy odwiedzali go w ostatnim okresie życia. O ważnych wydarzeniach związanych z twórczością Herberta z tego ostatniego czasu opowiadali historycy literatury i krytycy. Usłyszeliśmy wiersze czytane przez poetę, zarejestrowane dwa i pół miesiąca przed jego śmiercią, a także utwory z ostatniego wydanego w kwietniu 1998 roku tomu "Epilog burzy".
- Myślę, że burza była jego żywiołem. Herbert pisał, że bez nie świat jest nieprawdziwy i nasze życie jest pełne takich burz, konfliktów. Tak też mówił w szczególności o poetach tworzących w bloku wschodnim, gdzie spokoju nie ma. Te słowa to także wskazówka, jak możemy spojrzeć na jego życie. Burzliwe, niełatwe, pełne poszarpanych akordów - powiedziała prof. Małgorzata Mikołajczak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Katarzyna Herbertowa, prof. Małgorzata Mikołajczak, Klara Sielicka-Baryłka, Piotr Kłoczowski, Andrzej Gelberg, prof. Bronisław Maj, Andrzej Franaszek, Łukasz Lewandowski, Lech Kowalewski.
Data emisji: 28.07.2018
Godzina emisji: 18.00
jp/pg