Sprawdzamy, co się działo w kinie duńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:53
W "Akademii kina" filmoznawca profesor Marek Hendrykowski opowie o kinematografii Danii, niewielkiego kraju o dużym dorobku filmowym.
Asta Nielsen (z prawej), duńska gwiazda filmu niemego, podczas pracy nad jednym z filmów
Asta Nielsen (z prawej), duńska gwiazda filmu niemego, podczas pracy nad jednym z filmówFoto: wikimedia/domena publiczna

W ciągu ostatnich dwudziestu lat na kinematografię duńską powszechną uwagę zwróciły filmy reżyserów należących do nurtu Dogma 95, przede wszystkim Larsa von Triera i Thomasa Vinterberga. A przecież kino tego kraju ma za sobą bogatą i długoletnią historię, wspaniałe dokonania (w tym Oskar dla filmu "Uczta Babette"), gwiazdy takie jak Asta Nielsen i najstarszą - działającą od 1906 roku do dzisiaj - wytwórnię filmową Nordisk Films.

***

Na "Akademię kina" w piątek (31.03) w godz. 15.15-15.45 zaprasza Anna Fuksiewicz.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Dania kino Lars von Trier
Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilka prawd o polskim kinie przedwojennym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:42
- W latach 20. XX wieku do głosu doszła generacja młodych reżyserów. Wśród nich należy wymienić Henryka Szaro, który jest jednym z najważniejszych twórców z tego okresu – podkreślił w Dwójce prof. Marek Hendrykowski, mówiąc o kinie przedwojennym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humphrey Bogart. Nietypowy amant z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:00
- Fenomen tego aktora polega na odejściu od mitycznego uprawiania aktorstwa i postawienia na zwykłość, która okazuje się nieprzeciętna i fascynująca – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowi buntownicy, czyli angielska młoda fala

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:18
W "Akademii kina" rozmawialiśmy o "młodych gniewnych" angielskiego kina, którzy tworzyli na przełomie lat 50. i 60. XX w.
rozwiń zwiń