Wszystkie barwy Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 15:00
Wybitny dyrygent został laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej. Jego muzycznym i pozamuzycznym pasjom przyjrzymy się we wtorkowej audycji "Spotkania po zmroku".
Audio
  • Rafał Skąpski o przyznaniu Złotego Berła Jerzemu Maksymiukowi (Poranek Dwójki)
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Przez tę nagrodę chcemy pokazać, że jest taki twórca, który zasługuje na chwilę refleksji - tłumaczył w Dwójce ideę Złotego Berła członek kapituły nagrody Rafał Skąpski.

Jerzy Maksymiuk, dyrygent pianista i kompozytor, Złote Berło otrzymał za całokształt działalności artystycznej. Jego wielkim osiągnięciem było stworzenie Polskiej Orkiestry Kameralnej. Jako laureat Złotego Berła wskazał osobę, do której powędruje tzw. Małe Złote Berło. Jest nią Maciej Koczura, młody dyrygent, który w swej wszechstronności przypomina słynnego maestra.

Na audycję poświęconą Jerzemu Maksymiukowi zaprasza Anna Skulska.

7 października (wtorek), godz. 21.30-22.00

bch/mm

***

Nagroda Złote Berło jest przyznawana przez Fundację Kultury Polskiej od 1999 roku za "najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego”. Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną. Przyznają następnie wskazanym przez siebie osobom lub instytucjom Małe Berło. Pierwszym laureatem był Jerzy Giedroyć. Później wyróżniono w ten sposób Wojciecha Kilara, Stanisława Lema, Romana Polańskiego, Ewę Podleś, Sławomira Mrożka, Janusza Gajosa, Tadeusza Różewicza, Marię Fołtyn, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Józefa Wilkonia, a w ubiegłym roku Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Stuhra.

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody Złote Berło.

bch

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:50
- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Bornus-Szczyciński: Christopher Hogwood był mistrzem delikatności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:00
- Był znakomitym klawesynistą, organistą i dyrygentem. Ale jego największą pasją pod koniec życia stał się klawikord. Instrument, o którym żartuje się, że nikt go nie słyszał. Doskonały symbol właściwych Hogwoodowi wyrafinowania, delikatności oraz introwertyczności - uważa gość audycji "Dawno niedawno".
rozwiń zwiń